Polska Policja ma ogromne trudności ze znalezieniem nowych kandydatów do służby w jej szeregach. W całej Polsce jest około 6000 miejsc pracy dla policjantów. Zdarza się, że korzystają z agencji pośrednictwa pracy w celu znalezienie nowego narybka do pracy w Policji.

Otwiera to możliwości dla kandydatów z powołaniem i ogromnym zapałem do pracy w tej służbie mundurowej.

Problemy kadrowe w Policji. Jaki jest powód?

Kandydaci zaczęli rezygnować ze składania aplikacji do Policji po zmianie czasu pracy, potrzebnego do przejścia na emeryturę – z 15 do 25 lat. Dodatkowym warunkiem przejścia na emeryturę jest ukończenie służby w wieku 55 lat.

Sytuacja kadrowa jest na tyle dramatyczna, że zaistniała konieczność skorzystania z usług biur pośrednictwa pracy. Osoby bezrobotne dostają zawiadomieni iż muszą podjąć pracę w Policji. W innym przypadku zostaną pozbawieni zasiłku i opieki lekarskiej.

Na większości Komend Wojewódzkich oraz w mniejszych powiatach wywiesza się bannery z informacją o rekrutacji. Plakaty z informacją o rekrutacji pojawiły się również w różnych szkołach. Głównym celem jest dotarcie do jak największej liczby potencjalnych kandydatów, gdyż sytuacja w policyjnych kadrach jest dramatyczna.

Niektórzy młodzi policjanci rezygnują już po 2-3 miesiącach, gdyż pensje są zwyczajnie zbyt niskie i nie wystarczają na podstawowe opłaty i środki do życia.

Test sprawności fizycznej do Policji

Efektem zmniejszonej liczby kandydatów jest nieformalne obniżanie wymagań. Komisja często przymyka oko na niskie wyniki z testu fizycznego. Często zdarza się, że wyniki są naciągane, żeby kandydat tylko przeszedł kwalifikację. Liczy się na to, że kandydaci podszkolą się w trakcie stażu w Policji.

Ćwiczenia na teście sprawności fizycznej – przenoszenie manekina, pięć rzutów piłką lekarską na odległość, pokonanie czterech skrzyń gimnastycznych skokiem, bieg wahadłowy, brzuszki i bieg przez płotki.

Sprawność kandydatów do Policji systematycznie spada. Ostatnimi laty spada procentowa ilość nowoprzyjętych policjantów. W 2015 roku było to około 9%, spośród wszystkich kandydujących.

Test wiedzy do Policji

Arkusz policyjnego testu wiedzy składa się z 40 pytań zamkniętych. Na każde pytania jest tylko jedna prawidłowa odpowiedź – A, B, C lub D.

Opracowany test wiedzy do policji wraz z odpowiedziami znajdziecie w sklepie na naszej stronie. Gwarantujemy, że znacznie łatwiej nauczyć się do egzaminów w oparciu o opracowane testy do Policji.

Psychotesty do Policji

Testy psychologiczne do Policji pozostają niezmienne. Reguluje to rozporządzenie MSW z 18 kwietnia 2012 r., które określa przebieg postępowania kwalifikacyjnego. Niezależnie od ilości kandydatów, odpowiednia osobowość kandydata jest kluczowym aspektem, który determinuje kandydata do przyjęcia w szeregi Policji.

Psychotesty do Policji pomagają ocenić predyspozycje osobowościowe, wzory zachowań i inteligencję kandydata. Tylko kandydaci o określonym profilu psychologicznym mogą zostać przyjęci do służby w Policji. W innym przypadku mogą okazać się niewystarczająco odporni psychicznie, żeby skutecznie chronić obywateli państwa.

Psychotesty do Policji dzielą się na trzy etapy:

  • Test na inteligencję – obejmuje proste zadania logiczne i matematyczne, w tym m.in. test matryc ravena
  • Test psychologiczny – pomaga określić predyspozycje psychologiczne do pracy w Policji;
  • Rozmowę z psychologiem – podsumowuje oba egzaminy. Psycholog może zadawać dodatkowe pytania, które dotyczą udzielonych odpowiedzi.

Jak wyglądają zarobki w Policji?

Kursanci, czyli osoby które dopiero dołączyły do Policji jako funkcjonariusze, mają szansę otrzymać „na rękę” około 1900 zł. Na czas szkolenia ma zapewnione zakwaterowanie oraz pełne wyżywienie, w ramach odbywanego kursu – bez konieczności żadnych dopłat.

Po ukończeniu szkolenia, kursant zostaje pełnoprawnym policjantem. Jego pensja rośnie do około 2900 zł otrzymywanych na rękę.

Kolejne lata pracy przynoszą podwyżki pensji. Nabywane doświadczenie i awansowanie po szczeblach kariery odbija się na coraz wyższych uposażeniu. Na stanowisku referenta można liczyć na pensję w wysokości około 3100 zł „na rękę”.

Następnym krokiem w karierze jest awans na dzielnicowego lub kontrolera ruchu drogowego. Średnia pensja na tym stanowisko to około 3500 zł.

Detektywi to bardzo doświadczeni policjanci, którzy mogą liczyć na 4000 zł. Kolejnym krokiem jest awans na dyżurnego lub specjalistę, gdzie zarobki mogą osiągać wysokość nawet 4500 zł.

Jak sami widzicie, wcale nie jest tak źle. Policjant z doświadczeniem może liczyć na godną, comiesięczną pensję. Jednak obecnie kuszą nas korporacje, gdzie zarobki w tej wysokości otrzymuje się już po roku pracy w firmie.


Powiązane artykuły:

Zarobki policjantów w 2024 roku – ile można zarobić w Policji?

Jak zostać oficerem Policji?