Artykuły

Testy do Policji w 2022 - sprawdź swoją wiedzę!

Testy do Policji w 2022 roku nie różnią się wiele od tych z poprzednich lat. Podzielone są na trzy etapy, które trzeba zaliczyć na możliwie najwyższą ilość punktów. Spodziewać się można jedynie ponownego obniżenia wymagań od kandydatów na testach fizycznych, do czego tendencja widoczna jest od ostatnich kilku lat. Czy to dobrze, czy źle - każdy ubiegający się o pracę w Policji kandydat oceni już samodzielnie. Zdania na ten temat są bardzo podzielone. Sprawdźmy zatem dokładnie, na jakie zadania przygotować się muszą osoby, dla których praca w Policji stanowi spełnienie marzeń.
Czytaj dalej
Zarobki w Służbie Więziennej – ile zarabiają funkcjonariusze?

Służby więzienne mają jedno podstawowe zadanie, pilnować i resocjalizować osadzonych w zakładach karnych. Jak możecie się jednak domyśli, to ta praca nie należy do przyjemnych ani łatwych. Czy wynagrodzenie za pracę w Służbie Więziennej odpowiednio rekompensuje ciężar wykonywanego zawodu? Jak wygląda pensja funkcjonariusza służby więziennej? Ile może zarabiać funkcjonariusz SW wyższego szczebla? Więcej o zarobkach w SW dowiesz się w tym artykule!
Czytaj dalej
Jak zostać policjantem? Zasady i wymagania

Praca w Policji to częste marzenie wielu dzieci, które potem mogą zostać przekute w zawód. Aby zostać przyjętym do Policji trzeba być solidnie przygotowanym do serii testów, które pozwalają zweryfikować czy kandydaci nadają się do Policji.
Czytaj dalej
Jak zostać psychologiem policyjnym? Obowiązki i zarobki

Jeżeli mówimy o policjantach, to przed oczami widzimy wyłącznie niebieskie mundury i samochody policyjne. Oprócz tego w szeregach Policji jest miejsce dla szeregowych pracowników biura oraz głównych bohaterów naszego artykułu, czyli policyjnych psychologów. Czym się zajmują? Jakie mają kwalifikacje i jak nim zostać?
Czytaj dalej
Detektyw policyjny a detektyw prywatny – jakie są różnice?

Zawód detektywa jest znany już od wieków, jednak w ostatnich latach zaczął nabierać rumieńców i pojawia się coraz więcej prywatnych działalności detektywistycznych. Popularność zawodu zdecydowanie wystrzeliła wraz z pojawieniem się bohaterów, takich jak Sherlock Holmes czy Herkules Poirot. Na czym polega praca detektywa? Jak zostać detektywem? Czym różni się detektyw prywatny od policyjnego? Na te i znacznie więcej pytań znajdziecie odpowiedzi w naszym artykule!
Czytaj dalej
Ile zarabia policjant w 2021 roku? Aktualne zarobki w Policji

Od 2020 roku policjanci zarabiają średnio 500 zł więcej niż w zeszłym roku. Wynika to z podwyższenia wynagrodzenia, które zostało wynegocjowane między związkami zawodowymi Policji z MSWiA w roku 2018 i zaczęło obowiązywać od roku 2020. Podwyżki są również efektem strajków policjantów, którzy w tym okresie masowo składali zwolnienia lekarskie, gdyż odgórnie pozbawieni są prawa do uczestnictwa w strajkach. Podczas strajku brakowało niemal 15 tys. policjantów w całej Polsce, którzy udali się na zwolnienia. Dzisiejszy artykuł pozwoli przybliżyć średnie zarobki i pensje w Policji na poszczególnych stopniach oraz grupach zaszeregowania w 2021 roku. Zapraszamy do lektury!
Czytaj dalej
Uprawnienia na wózek widłowy w 2021 roku? Jak je uzyskać?

Uprawnienia na prowadzenie wózków widłowych otwierają wiele drzwi. Sprawny, dyplomowany operator różnego rodzaju wózków jest bardzo cenionym pracownikiem i stanowi dużą konkurencję na rynku pracy. Jak zdobyć odpowiednie uprawnienia na wózek widłowy?
Czytaj dalej
Kobiety w Policji – jak wygląda ich praca?

Swojego czasu szeregi Policji były zdecydowanie zdominowane przez męską część społeczeństwa. Do dzisiaj poruszenie powodują kobiety policjantki, które pojawiają się na interwencji wykonując swoje obowiązki. Od razu należy wspomnieć, że poziom ich wyszkolenia niczym nie ustępuje mężczyznom. Kobiety policjantki zdecydowanie zasługują na jednakowy (jeżeli nie większy szacunek) jak mężczyźni w mundurach.
Czytaj dalej
Tatuaże w Policji – czy policjant może mieć tatuaż?

Tatuaże z roku na rok stają się coraz popularniejsze i nie są tylko domeną przestępczego marginesu jak niegdyś o nich sądzono. Obecnie tatuaże noszą lekarze, wojskowi, sklepikarze czy nawet politycy, krótko mówiąc wszyscy a w tym również funkcjonariusze Policji i absolutnie nikogo nie powinno to dziwić w obecnych czasach. Najważniejszym pytaniem na jakie dzisiaj odpowiedzi jest to, czy policjanci mogą nosić tatuaże oraz jakie związane są z tym zasady i ograniczenia.
Czytaj dalej
Jak oszukać wariograf, czyli wykrywacz kłamstw? Sposoby na oszukanie wariografu

Jak powstał wariograf? W 1921roku powstał pierwszy wariograf, który został wynaleziony przez Johna Augustusa Larsona. Wariograf nie był jednak pierwszym urządzeniem, które służyło do wykrywania kłamstw. Wcześniej został wynaleziony hydrosfigmograf, który badał ciśnienie krwi osoby podejrzanej. W 1911 roku posłużył do badania prawdomówności pewnego seryjnego mordercy.
Czytaj dalej