Podwyżki dla policjantów były efektem negocjacji z rządem w roku 2018, które obejmowały znacznie więcej punktów obrad niż tylko zwykłe podwyżki dla pracowników Policji. Dyskutowano między innymi o przywróceniu poprzednich zasad emerytalnych.

Jedynym co udało się w tej materii wynegocjować jest możliwość przejścia na emeryturę po 25 latach służby, bez konieczności ukończenie 55 roku życia. W skrócie, jeżeli podejmiesz służbę w wieku 18 lat to już jako 43-latek możesz zostać emerytem.

Ogromną zaletą pracy w Policji są dodatki do pensji, których jest naprawdę wiele. W niektórych przypadkach, dodatki mogą osiągnąć wysokość 50% pensji wynikającej z grupy zaszeregowania.

Pracownicy Policji zarabiają relatywnie dużo w porównaniu do średnich wypłat w Polsce. Coraz więcej osób decyduje się na pracę w Policji właśnie z uwagi na wysokość pensji, szybką emeryturę oraz jej wysokość.

Podział zarobków według grupy zaszeregowania

Najważniejszym podziałem zarobków policjantów jest grupa zaszeregowania. To pozwala na uzyskanie ogólnych informacji o wysokości zarobków na poszczególnych stopniach zawodowych w Policji. Zarobki uzależnione są również od posiadanego stopnia w Policji i o tym przeczytacie w dalszej części artykułu.

Ile zarabia się w poszczególnych grupach zaszeregowania w Policji?

Grupa zaszeregowania

Stanowisko w Policji

Ile zarabia? Pensja netto

I grupa zaszeregowania

Policyjny kursant

3121 zł

II grupa zaszeregowania

Początkujący policjant

4090 zł

III grupa zaszeregowania

Referent

4361 zł

IV grupa zaszeregowania

Dzielnicowy

4626 zł

V grupa zaszeregowania

Detektyw, asystent

4990 zł

VI grupa zaszeregowania

Dyżurny, specjalista

5500 zł

VII grupa zaszeregowania

Kierownicy referatów

5761 zł

VIII grupa zaszeregowania

Naczelnik wydziału

5925 zł

IX grupa zaszeregowania

Ekspert

6660 zł

XI grupa zaszeregowania

Komendant miejski

7590 zł

XII grupa zaszeregowania

Komendant powiatowy

8632 zł

XIVa grupa zaszeregowania

Komendant wojewódzki

11232 zł

XVI grupa zaszeregowania

Komendant główny

17150 zł

Podział zarobków według stopni w Policji

Oprócz samej grupy zaszeregowania istotne są również stopnie w Policji. Wraz z coraz wyższym stopniem można liczyć na odpowiednio większy dodatek do pensji wynikającej z grupy zaszeregowania.

Stopnie w Policji i zarobki w 2022 roku

Stopień w Policji

Dodatek do pensji netto

Generalny inspektor

1450 zł

Nadinspektor

1340 zł

Inspektor

1230 zł

Młodszy inspektor

1140 zł

Podinspektor

1090 zł

Nadkomisarz

1020 zł

Komisarz

1010 zł

Podkomisarz

1000 zł

Aspirant sztabowy

960 zł

Starszy aspirant

940 zł

Aspirant

920 zł

Młodszy aspirant

890 zł

Sierżant sztabowy

860 zł

Starszy sierżant

830 zł

Sierżant

800 zł

Starszy posterunkowy

720 zł

Posterunkowy

700 zł

Wysokość zarobków na pozostałych stanowiskach w Policji

zarobki w policji na różnych stanowiskach

Zarobki na niektórych stanowiskach nie zostały jasno określone. Wiele osób jest zainteresowanych zarobkami na kilku stanowiskach w Policji, które dzisiaj przybliżymy.

 1. Policjant kryminalny

W Wydziale Kryminalnym może liczyć na uposażenie w wysokości od 5300 -7280 zł netto. To wyjątkowo trudny zawód, więc pensja jest również odpowiednio wysoka.

 1. Policjant z drogówki

Drogówka może liczyć na zarobki w wysokości 4472 zł netto.

 1. Policjant po studiach

Wiele osób pyta również o to ile zarabia policjant po studiach. Zazwyczaj policjant po studiach zarabia około 4100 zł netto. Na więcej może liczyć po szkole oficerskiej gdzie od razu

 1. Policyjny antyterrorysta

Policyjny antyterrorysta może liczyć na pensję w wysokości 4160-5200 zł netto

 1. Policyjny kryminolog

Wielu studentów po kryminologii szuka pracy w Policji. Początkujący kryminolog bez doświadczenia może dostać około 4100 zł netto na rękę.

Czy zarobki policjantów wzrosły w 2022 w stosunku do poprzedniego roku?

Już we wrześniu 2021 rząd zdecydował, że pensja policjanta wzrośnie wraz z nadejściem kolejnego roku. Osoby na co dzień piastujące funkcje w Państwowej Straży Pożarnej, Policji, Służbie Granicznej oraz Służbie Ochrony Państwa mogą liczyć na podwyżki. Od 2022 roku przeciętne uposażenie policjanta wzrośnie o 667 złotych brutto na etat, co w praktyce daje 500 złotych netto. We wrześniu 2021 roku projekty rozporządzeń zostały wpisane do wykazu prac legislacyjnych. Podpisały się pod nimi związki zawodowe oraz Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. W praktyce pensje policjantów nie wszędzie są takie same, ponieważ wiele zależy od stopnia oraz czasu sprawowanej funkcji. Po raz kolejny wygrywają zatem ci policjanci, którzy czynną służbę pełnią od co najmniej 10 lat. Analizując zarobki policji, trzeba pamiętać, że przedstawiona kwota podwyżek jest wynikiem przeciętnej średniej, a nie kwotą przyznawaną każdej osobie zatrudnionej na stanowisku w Policji.

Jak zostać policjantem?

Na początek trzeba spełniać szereg wymogów formalnych. Zaliczymy do nich m. in.:

 • nieposzlakowaną opinię
 • uregulowany stosunek do służby wojskowej
 • polskie obywatelstwo
 • niekaralność
 • średnie wykształcenie
 • odpowiednie warunki fizyczne i psychiczne

Nabór ogłaszany jest co roku na stronie internetowej Policji. Kandydat może złożyć podanie w siedzibie Stołecznej lub Wojewódzkiej Policji. Niektóre siedziby powiatowe także je przyjmują, wszystko zależy od rangi miasta. Podanie kieruje się do Komendanta Stołecznego lub Wojewódzkiego. Trzeba w nim uzasadnić, która z jednostek najbardziej nas interesuje i czy jesteśmy w stanie przyjąć odgórną propozycję Komendy. Do podania dołącza się kwestionariusz osobowy oraz komplet dokumentów, najlepiej ksero, zaświadczających o naszym wykształceniu.

Postępowanie kwalifikacyjne składa się z testu wiedzy, liczącego zawsze 40 pytań. Prawidłowa jest zawsze tylko jedna odpowiedź, za którą otrzymuje się 1 punkt. Pytania dotyczą oczywiście pracy w Policji. Test ten nikogo nie dyskwalifikuje na wstępie, ale warto do niego podejść poważnie, bo chwili decydującej może mieć ogromne znaczenie.

Drugim etapem będzie test sprawności fizycznej. Należy w jego ramach pokonać tor przeszkód w czasie 1 min. 41 sek. Tutaj każdy pokazuje swoją sprawność, szybkość i zwinność od najlepszej strony. Normy czasowe przelicza się na punkty w taki sam sposób, niezależnie od płci.

Trzeci etap to rozmowa z psychologiem. Sprawdza on w jej trakcie nasze zdolności intelektualne i osobowościowe. Może pytać o to, jakie wynagrodzenie w policji nas interesuje, ale największy wgląd będzie chciał uzyskać w kwestii naszego zachowania społecznego oraz podejścia do obowiązków zawodowych. Warto uważnie prowadzić rozmowę ze specjalistą, ponieważ negatywny wynik odsuwa nas od dalszych etapów rekrutacji ustawowo na prawie rok.

Czwartym etapem będzie rozmowa kwalifikacyjna, podczas której głównym zadaniem jest uzasadnienie chęci wstąpienia w szeregi Policji. Tutaj uzyskuje się od 36 do 60 punktów. Na piątym etapie rekrutacji specjalna komisja lekarska ocenia naszą zdolność do służby na podstawie przeprowadzonych badań.

Jeśli, mimo wszystko zabranie punktów, można starać się dalej dostać w szeregi Policji, ale nie prędzej, niż po 2 latach od odbycia rozmowy psychologicznej.

Jak wygląda praca w Policji?

Głównym zadaniem Policji jest służenie społeczeństwu oraz szerokie dbanie o jej bezpieczeństwo. Wszystko dla zaprowadzenia właściwego porządku publicznego oraz optymalnego zmniejszenia przestępczości. Podwyższone w 2022 roku zarobki policji zdecydowanie motywują młodych ludzi, którzy po wielu miesiącach starań zapoznają się z mundurem. W Policji obowiązuje odpowiednia hierarchia, której należy przestrzegać.

Współcześnie prezentowane zarobki policjanta są dużą motywacją dla młodych ludzi tuż po studiach. Można rozpocząć karierę w specyficznym, dosyć hermetycznym środowisku. Korzystne wynagrodzenie w policji jest wymieniane jako największa zaleta, choć znajdą się i tacy, którzy będą stale narzekać. Z drugiej strony - płaci się za nie olbrzymią cenę - pracę w ustawicznym stresie, częste zagrożenie życia, ryzyko stresów pourazowych, brak kontaktu z najbliższymi z uwagi na napięty grafik zawodowy.

Podsumowanie - czy warto pracować w Policji?

praca w policji

Pasjonaci tej profesji jak najbardziej odnajdą się w charakterystycznym środowisku zawodowym. Już najniższe zarobki w policji na starcie pozwalają ustawić się młodemu człowiekowi i z pomysłem zaplanować najbliższą przyszłość. Wysokie pensje w policji to jedno, a brak snu, życie w ciągłym napięciu i niepokoju, częste wyjazdy i kontakt z groźnym światem przestępczym, to drugie. Dlatego decyzja o wstąpieniu do Policji powinna być jak najbardziej przemyślana i świadoma. Pieniądze są niezwykle ważne, ale nie zastąpią nam zdrowia.


Powiązane artykuły:

Emerytura policyjna – zasady przyznawania oraz jej wysokość

Jak zostać oficerem Policji?

Jak dostać się do policji kryminalnej? Praca w Wydziale Kryminalnym Policji

Rozmowa kwalifikacyjna do Policji. Jak się przygotować na wywiad zorganizowany?

Testy do Policji w 2022 - sprawdź swoją wiedzę!