Jak wygląda praca w Wydziale Kryminalnym Policji?

 

Zawód policjanta nie jest prosty a praca policjanta kryminalnego jest jeszcze bardziej wymagająca. Z drugiej strony to bardzo interesujące zajęcie, które stawia rozliczne przeszkody do pokonania każdego dnia oraz coraz to bardziej skomplikowane zagadki oraz sytuacje do rozwiązania.

 

Predystynowane osoby do pracy w tym zawodzie powinny charakteryzować się przede wszystkim dokładnością, logicznym myśleniem, zdolnościami do dedukcji oraz cierpliwością. Dodatkowo powinny posiadać doskonałe umiejętności interpersonalne oraz szeroką wiedzę z zakresu psychologii człowieka.

 

W tym zawodzie bardzo często będziemy rozmawiać z ludźmi, czyli potencjalnymi świadkami, podejrzanymi czy zwykłymi obywatelami. Do każdego człowieka trzeba podejść od innej strony a policjant kryminalnym powinien doskonale odnajdywać się w meandrach kontaktów interpersonalnych i skutecznie zbierać informację dotyczące śledztwa.

 

Policjant kryminalny powinien również posiadać bardzo wysoką odporność na stres. Nie może okazywać zdenerwowania w trakcie przesłuchania czy innych czynności w trakcie śledztwa. Wytrzymałość psychiczna pomaga również oddzielić życie zawodowe od prywatnego i prowadzić je niezależnie od siebie.

 

Jak zostać policjantem kryminalnym?

 

Aby ułatwić sobie start w tym zawodzie można zainteresować się kierunkowymi studiami dotyczącymi kryminologii czy kryminalistyki. W trakcie studiów przyswoisz wiele przydatnych informacji, które mogą okazać się bardzo mocną kartą w trakcie rekrutacji i finalnie wpłynąć na przydzielenie do Wydziału Kryminalnego.

 

Spora wiedza teoretyczna oraz praktyczna pozyskana na studiach od specjalistów ze swoich dziedzin pozwoli na otwarci drogi do pracy w służbach mundurowych a ukończony kierunek studiów na pewno zostanie wzięty pod uwagę podczas przydzielania kandydatów do odpowiednich wydziałów.

 

Trzeba mieć jednak świadomość, że przydzielenie do Wydziału Kryminalnego nie jest zależne wyłącznie od naszego wykształcenia. Dużo zależy od naszych naturalnych predyspozycji, wyników testów do Policji oraz równie często od znajomości znajomości wewnątrz jej struktur.

 

Oprócz odpowiedniego kierunku studiów należy również przygotować się do podstawowych testów do Policji. Egzamin obejmuje cztery etapy, które pozwalają sprawdzić czy kandydat nadaje się do pracy w Policji – test fizyczny, test wiedzy do Policji, testy psychologiczne oraz rozmowa kwalifikacyjna do Policji. Więcej o testach do Policji możecie przeczytać w artykule który szeroko opisuje testy do Policji

 

Ile zarabia policjant kryminalny?

 

Policjant kryminalny otrzymuje średnio 6200 zł brutto za miesiąc, czyli znacznie więcej niż zwykły, szeregowy policjant. . Najczęściej wypłata oscyluje między 5000-7000 zł. Według ostatnich badań, tylko 25% policjantów z wydziału kryminalnego otrzymuje poniżej 5100 zł brutto za miesiąc pracy.


Powiązane artykuły:

Zarobki policjantów w 2024 roku – ile można zarobić w Policji?

Jak zostać antyterrorystą? Wymagania wobec kandydatów do AT

Jak zostać oficerem Policji?