Tak wczesna emerytura w Policji to spora zachęta dla rekrutów, którzy zdecydują się na pracę w Policji. Jest to tym bardziej istotne, że z roku na rok jest coraz mniej chętnych do pracy we wszystkich służbach mundurowych.

W dzisiejszym artykule przybliżymy zasady przyznawania emerytury policyjnej, jej wysokość oraz dodatki do takiego świadczenia.

Zasady przyznawania emerytury policyjnej

Każdy funkcjonariusz może skorzystać z emerytury policyjnej, jednak zanim to zrobi musi przepracować co najmniej 25 lat w szeregach Policji.

Po 25 latach pracy w Policji może otrzymywać emeryturę policyjną oraz szukać możliwości zarobku w innych zawodach. Otrzymywanie takiej emerytury umożliwia pracę na etacie w innych zawodach.

Przed niedawną zmianą przepisów w 2013 roku, policjant musiał przepracować jedynie 15 lat zanim przysługiwało mu prawo do emerytury policyjnej. Obecnie należy przepracować 25 lat, lecz wszyscy mundurowi otrzymują znacznie więcej przywilejów i dodatków do emerytury.

Wysokość emerytury policyjnej

Przed rokiem 2013 po 15 latach służby, każdy policjant przechodzący na emeryturę dostawał wynagrodzenie w wysokości 40% ostatniej pensji wypłaconej w Policji. Emerytura policyjna będzie rosła co roku o kolejne 2,6% za każdy dodatkowo przepracowany rok podczas służby w Policji.

Z kolei wszyscy policjanci, którzy rozpoczęli pracę w Policji po 2013 roku, mogą skorzystać z emerytury dopiero po 25 latach odsłużonych w szeregach Policji. Obecnie wysokość emerytury policyjnej jest wyliczana na podstawie średniej wynagrodzenia za 10 lat kolejnych lat służby w Policji. Każdy policjant może wybrać dowolny 10-letni okres zatrudnienia. Jeżeli tego nie zrobi to naliczone zostanie ostatnie 10 lat służby przed zakończeniem służby.

Do przepracowanych lat doliczane są wszystkie okresy zawieszenia policjanta w czynnościach służbowych oraz czas poświęcony na wychowanie dzieci, lecz nie dłuższy niż 3 lata.

Dodatki do emerytury policyjnej

Do finalnej sumy świadczenia emerytalnego doliczany jest 1% z każdy rok pracy jak personel samolotu lub śmigłowca. Jeżeli należało się do jednostki pływającej, spadochronowej lub jednostki nurków to również można liczyć na 1%-owe podwyższenie świadczenia emerytalnego.

Na dodatkowe 2% mogą liczyć członkowie jednostek specjalnych, którzy zajmowali się zwalczaniem terroryzmu.

Jednym z często naliczanych dodatków jest tzw. „dodatek pielęgnacyjny”. Podstawą do jego przyznania jest decyzja lekarza, który określa czy policjant jest niezdolny do dalszej pracy w innych zawodach oraz do samodzielnej egzystencji bez specjalistycznego wsparcia.

W wieku 75 lat każdy policjant otrzymuje taki dodatek, niezależnie od tego czy przebada się i przedłoży odpowiednie dokumenty.

Każdy emerytowany policjant może podjąć pracę w innym zawodzie i dalej otrzymywać emeryturę policyjną i korzystać ze wszystkich świadczeń, które im przysługują. Należy jednak mieć na uwadze, że przy zarobkach przekraczający 70% wartości emerytury policyjnej to świadczenie może zostać zmniejszone. Z kolei przy przekroczeniu 130% wartości emerytury policyjnej to nawet może zostać ona całkowicie zawieszona.

Zmniejszenie świadczenie nastąpi również w przypadku przypisania do grupy inwalidzkiej lub gdy emerytowany policjant pobiera również rentę. W zależności od rodzaju świadczenia, emerytura policyjna może zostać zmniejszona o:

  • 488,67 zł w przypadku I grupy inwalidzkiej;
  • 415.39 zł w przypadku pobierania renty rodzinnej;
  • 366,53 zł w przypadku II oraz II grupy inwalidzkiej.

W przypadku większej ilości pobieranych świadczeń warto wiedzieć, że zmniejszenie emerytury policyjnej nie może przekroczyć ¼ wysokości całego świadczenia.


Powiązane artykuły:

Zarobki policjantów w 2024 roku – ile można zarobić w Policji?

Jak dostać się do policji kryminalnej? Praca w Wydziale Kryminalnym Policji

Jak zostać oficerem Policji?

Jak dołączyć do GROM-u? Zacznij od kariery w policji.