Testy psychologiczne nie należą do najłatwiejszych. Solidne przygotowanie pomoże Ci zdać egzamin bez żadnego problemu i niepotrzebnego stresu. Czym są testy psychologiczne do policji a czym testy do Policji? Dlaczego tak trudno je zdać?

Naturalność czy schemat?

Testy psychologiczne są kulminacyjną i najważniejszą częścią egzaminu. Testy fizyczne wymagają wyłącznie sprawności fizycznej, większość kandydatów odpada właśnie na tym etapie, ponieważ nieodpowiednio się przygotowali. Weryfikacja osobowości przez zawodowego psychologa daje pełny obraz kandydata, sposobu jego myślenia i cech charakteru. Pytania zadawane przez psychologa mają często drugie dno i spontaniczne, nieprzemyślane odpowiedzi mogą wpłynąć na końcową ocenę psychologa.

Specjalnie dla Was opracowaliśmy wszystkie możliwe pytania, jakie psycholog może zadać w trakcie trwania testu. Nie uczcie się ich na pamięć, lecz zwróćcie uwagę jakie cechy są pożądane i spróbujcie to sobie zobrazować i przenieść do rzeczywistości. Zawahanie czy zbyt długi czas odpowiedzi, może zostać odebrany jako próba manipulacji i próbą dostosowania się do schematu idealnego policjanta.

Stawiamy na naturalność, nie próbujcie grać kogoś kim nie jesteście, gdyż na pewno zostanie to zauważone przez psychologa. Zwróć uwagę na to, że odpowiadając niezgodnie ze sobą to kolejne pytania mogą dotyczyć tego samego. Finalnie Twoje odpowiedzi zweryfikują wcześniejszą manipulację, musisz bardzo uważać! Zweryfikujcie nasze opracowane pytania i nie dajcie się zaskoczyć na teście psychologicznym.

Etapy testu psychologicznego

Policyjny test psychologiczny jest podzielony na trzy podetapy:

  1. Testy na inteligencję – w jego skład wchodzą gry zręcznościowe, testujące podzielność naszej uwagi i liczne zadania matematyczne do rozwiązania w określonym czasie. Uważamy, że nie odgrywają one większej roli w końcowej ocenie. Mają one na celu jedynie rozproszyć kandydata i „odsłonić” go w kolejnym etapie.
  2. Test psychologiczny – otrzymujesz 100 stwierdzeń dotyczących Twojego charakteru, zdrowia, emocji i sytuacji z życia lub czysto potencjalnych. Na każde z nich musisz odpowiedzieć Tak/Nie/Nie mam zadania.
  3. Rozmowa z psychologiem – po zakończeniu testu, psycholog wydaje orzeczenie o pozytywnym lub negatywnym wyniku egzaminu. W trakcie rozmowy może Ci zadawać pytania dotyczące udzielonych odpowiedzi.

Odpowiedzi na wszystkie pytania i rozwiązane zadanie znajdziesz w pakiecie Testy psychologiczne do Policji

Psychologicznie wzorowy policjant?

Schematy stosowane przez komisje egzaminacyjną są ukierunkowane na idealnego policjanta, który tak naprawdę nie istnieje. Bycie odważnym może objawiać się w różny sposób, tak samo uczciwość czy praworządność. Odpowiedzi na test można idealnie opracować i odpowiedzieć dokładnie tak jak komisja i sam organ Policji chciałby widzieć. Jednak ta droga może doprowadzić do katastrofy.

Kieruj się zaprezentowanymi przez nas schematami, jednak koniecznie weź pod uwagę swoje indywidualne cechy charakteru. Ślepe odpowiadanie na pytania nie przyniesie Ci sukcesu. Uwzględnij w odpowiedziach siebie i to kim tak naprawdę jesteś. Wyobraź sobie samego siebie jako policjanta w trakcie służby i odpowiadaj tak jak służyłbyś pomocą społeczeństwu w tej sytuacji.

Wywiad zorganizowany, ostatni etap testów.

Po zaliczeniu wcześniejszych testów, kilka tygodni po ich zakończeniu będziesz brał udział w tzw. „wywiadzie zorganizowanym”. Obecnie jest on nazywany po prostu rozmową kwalifikacyjną. W komisji zasiada zawodowy policjant i psycholog. Obaj zadają pytania, które mają wpłynąć na wzrost poziomu stresu, zmieszanie i plątanie się w odpowiedziach.

To bardzo stresujący etap, gdyż komisja doskonale potrafi wpływać na nastrój i robili to już setki razy. Pytania mogą dotyczyć praktycznie wszystkiego, od ulubionej potrawy po największą traumę z dzieciństwa. Starajcie się być maksymalnie naturalni, nie bądźcie zbyt skromni i starajcie się nie wymyślać odpowiedzi, które nie pokrywają się z prawdą.

Nadmierna skromność może świadczyć o braku pewności siebie, co praktycznie dyskwalifikuje w pracy w policji. Z kolei prezentowanie się jako idealnego kandydata na wszelkie możliwe sposoby, też nie jest dobrze widziany. Policjant musi znać swoją wartość, ale nie być nazbyt pompatycznym.

Przykłady można wymieniać bez końca. Najważniejsze jest, żeby odpowiedzi brzmiały naturalne. Jeżeli komisja wyczuje Twoje zawahanie lub próby manipulacji, możesz być pewnym, że pozytywny wynik egzaminu wisi na włosku.

Nasza recepta na zaliczenie testu psychologicznego wygląda następująco. Poznaj schemat odpowiedzi, zapoznaj się z nimi i wchłoń obraz idealnego policjanta. Następnie przefiltruj go przez swoją osobowość i otrzymasz idealną, własną wersję perfekcyjnego policjanta którym chcesz i umiesz być!


Powiązane artykuły:

Test sprawnościowy do Policji – jak wygląda i jak się przygotować?

Emerytura policyjna – zasady przyznawania oraz jej wysokość

Jak zostać oficerem Policji?