Test Sprawności Fizycznej do Policji odbywa się tego samego dnia co testy do Policji i jest zdecydowanie najłatwiejszą częścią egzaminu do której warto się dobrze przygotować.

Praktycznie od razu po zakończeniu egzaminu z wiedzy, wszyscy kandydaci zostają skierowani do szatni aby przygotować się do testu sprawności fizycznej.

Zanim weźmiesz udział w teście sprawności musisz się upewnić czy posiadasz:

  1. Zaświadczenie lekarskie o zdrowotnej możliwości podejścia do egzaminu;
  2. Dowód osobisty;
  3. Strój i obuwie sportowe.

Wszystkie ćwiczenia po kolei na test sprawnościowy do Policji

Poniżej zaprezentujemy wszystkie ćwiczenia z którymi przyjdzie się Wam zmierzyć na teście sprawnościowym do Policji oraz w jaki sposób je wykonać aby zostały zaliczone. Zestaw ćwiczeń i normy zaliczenia są jednakowe dla kobiet oraz mężczyzn.

Zanim przystąpisz do testu zadbaj o odpowiednią rozgrzewkę i rozciągnięcie wszystkich mięśni.

schemat toru sprawnościowego do policji

1. Okrążanie stojaków

Każdy z kandydatów rozpoczyna egzamin od pozycji leżącej z rękoma wzdłuż ciała. Komenda „Start” rozpoczyna egzamin. Wpierw kandydat musi okrążyć dwa stojaki, jeden od lewej a drugi od prawej strony.

Podczas wykonywania tego ćwiczenia należy okrążyć stojak bez przytrzymywania się go bądź przewrócenia konstrukcji. Nie wolno również przenieść nad nim ręki.

2. Przewroty w przód i w tył

Przewroty wykonywane są na trzech materacach w kolejności:

  • Przewrót w przód
  • Przewrót w tył
  • Przewrót w przód

3. Przenoszenie manekina

Zadanie polega na przeniesieniu 28-kilogramowego manekina na odległość 5 metrów, następnie okrążanie stojaka i powrót z manekinem do punktu startu. Należy pamiętać, że manekinem nie można rzucić tylko należy go spokojnie odłożyć.

4. Przeskoki nad płotkami

Podczas tego ćwiczenia należy przeskoczyć na 4 płotkami o wysokości 76cm. W trakcie wykonywania nie wolno przytrzymywać się płotka, przewrócić go ani ominąć go w jakikolwiek inny sposób niż od góry.

5. Rzuty piłką lekarską

Każdy z kandydatów musi dobiec do wyznaczonej linii gdzie znajduje się 5 piłek lekarskich. Każda z nich waży dokładnie 3 kilogramy. Rzuty piłkami lekarskimi muszą zostać oddane zza głowy a odległość rzutu musi wynosić co najmniej 5 metrów.

W trakcie wykonywania ćwiczenia nie wolno przekraczać linii oraz rzucać w inny sposób niż zza głowy. Jeżeli jedna z piłek zostanie rzucona na bliższą odległość to można poprosić o jedną dodatkową próbę, która przysługuje każdemu kandydatowi.

6. Brzuszki z piłką lekarską

Ćwiczenie rozpoczyna się od leżenia tyłem z nogami ugiętymi w kolanach. Stopy mogą być zaczepione o dowolnym szczebel drabinki.

Dwukilogramowa piłka lekarska trzymana jest w wyprostowanych rękach nad głową. Podczas każdego powtórzenia musi ona dotknąć materaca za głową oraz drabinki.

7. Skoki przez kozła (skrzynię gimnastyczną)

Całe zadanie polega na przeskoczeniu czterech skrzyń gimnastycznych. W trakcie wykonywania ćwiczenia nie wolno przewrócić skrzyń oraz należy je pokonać od góry.

8. Bieg wahadłowy

Polega to na przebiegnięciu 10 razy jednakowo dystansu 5 metrów. Każdorazowo dobiegając do linii należy przekroczyć ją obiema stopami i nie dotykać żadną częścią rąk podłoża. Po ukończeniu ostatniego okrążenia następuje koniec egzaminu sprawnościowego do Policji.

Tabela punktacji za test sprawności fizycznej do Policji

 

Czas ukończenia

Liczba punktów

1

Powyżej i równo 1.41,1

3

2

1.39,1–1.41,0

43

3

1.37,1–1.39,0

44

4

1.35,1–1.37,0

45

5

1.33,1–1.35,0

46

6

1.31,1–1.33,0

47

7

1.29,1–1.31,0

48

8

1.27,1–1.29,0

49

9

1.25,1–1.27,0

50

10

1.23,1–1.25,0

51

11

1.21,1–1.23,0

52

12

1.19,1–1.21,0

53

13

1.17,1–1.19,0

54

14

1.15,1–1.17,0

55

15

1.13,1–1.15,0

56

16

1.11,1–1.13,0

57

17

1.09,1–1.11,0

58

18

1.07,1–1.09,0

59

19

poniżej 1.07,1

60

Uzyskane punkty doliczane są do ogółu zdobytych w trakcie egzaminu punktów. Ich finalna ilość zadecyduje o przyjęciu w szeregi Policji.

Test sprawnościowy do Policji – jak się przygotować?

test sprawnościowy do policji

Zanim zaczniesz przygotowywać się do testu sprawnościowego musisz zastanowić się jaki jest poziom wytrenowania Twojego organizmu. Nowe testy sprawnościowe do Policji nie sprawią problemu osobom, które od dziecka mają do czynienia ze sportem, ale mogą przysporzyć kłopotów tym mniej usportowionym.

Lepiej wytrenowanym radzimy przynajmniej kilka razy przećwiczyć cały test sprawnościowym w warunkach „na sucho” aby przyzwyczaić się do ćwiczeń i sprzętów.

Tym mniej sprawnym radzimy wyposażenie się w niezbędne sprzęty i wczesne rozpoczęcie przygotowań do testów. Im szybciej zaczniecie, tym macie większą szansę na zaliczenie egzaminu na wysoką liczbę punktów.

Warto wyposażyć się w piłkę lekarską oraz rozstawić podobne przeszkody, które znajdują się na egzaminie. Zalecamy również trening biegowy na krótkie dystanse, który pozwoli podnieść ogólna wydolność organizmu.

Kiedy zacząć przygotowania do testu sprawności fizycznej?

W najlepszej sytuacji będą osoby, które przez wiele lat czynnie uprawiają sport, niezależnie od indywidualnych planów na przyszłość i rynku pracy. W tym przypadku możemy mówić o dużych szansach na sukces. Aby test sprawności fizycznej do Policji przeszedł pozytywnie, zdaniem specjalistów należy przez cały poprzedzający go miesiąc skoncentrować się na optymalnym polepszeniu technik ćwiczeń w celu uzyskania jak najlepszych wyników czasowych. Osobom, które do tej pory raczej średnio skłaniały się do zwiększenia aktywności fizycznej, poleca się poświęcić co najmniej pół roku na dochodzenie do dobrej formy. Dobrych wyników w sporcie nie uzyskuje się z dnia na dzień, zawsze są one następstwem ciężkiej, nierzadko wielomiesięcznej pracy. Opracowując programy i plany treningowe, powinniśmy o tym pamiętać. Jeśli chcemy przejść test sprawnościowy do policji powyżej przeciętnej, warto zastanowić się nad skorzystaniem z pomocy trenera personalnego. To on opracowuje szereg różnorodnych ćwiczeń, dzięki którym poprawia się ogólna technika, a także wydolność fizyczna. Nie bez znaczenia jest także odpowiednie nakierowanie psychiczne. Dzięki współpracy z doświadczonym trenerem personalnym udaje się poprawić wynik o kilka lub kilkanaście sekund.

Niezaliczony test sprawnościowy do Policji - co to oznacza?

W przypadku, gdy egzamin sprawnościowy do policji zakończy się niepowodzeniem - nie ma sensu wpadać w panikę. Każde doświadczenie nas czegoś uczy i nie inaczej jest w tej sytuacji. Prawo ustala, że już po dwóch miesiącach od przystąpienia do testu można podjąć kolejną próbę. To niewiele, ale koniecznie warto wykorzystać ten czas na jeszcze większe doskonalenie techniki i wydolności. Dużym wsparciem może okazać się posiadanie w rodzinie kogoś, kto zawodowo realizuje się w policji lub wojsku. Na bazie jego doświadczeń i porad można wypracować odpowiednie podejście jak zdać test sprawnościowy do policji. Za którymś razem musi się przecież udać!

Kilka dodatkowych porad, które pomogą Ci zdać test fizyczny do Policji

Gdy analizujemy opis testów sprawnościowych do Policji, koniecznie musimy zwrócić uwagę na szczegóły. To, jak wygląda test sprawnościowy do policji, jedynie na zdjęciach wydaje się być proste do wykonania. Trzeba pamiętać o tym, by w czasie okrążania stojaków nie przenosić nad nimi ręki, nie przetrzymywać i nie przewracać. Wykonując ćwiczenie z przenoszeniem manekina, nie wolno nim rzucać o podłoże. W czasie przeskakiwania płotków lekkoatletycznych zabrania się ich dotykania, całe ciało powinno przemieszczać się tylko i wyłącznie powyżej jego górnej krawędzi. Rzucając piłką lekarską, musimy zwrócić uwagę na nasze ustawienie. Dotknięcie lub przekroczenie linii w czasie rzutu lub po jego wykonaniu dyskwalifikuje nas. Możliwa jest jedna dodatkowa próba. Z kolei przy biegu wahadłowym należy przekroczyć linię obiema nogami i wrócić bez dotykania rękami podłoża. To niby drobne szczegóły, ale zawsze warto pamiętać o tym, że przez zwykłą nieuwagę wielu kandydatów straciło punkty za test sprawnościowy do policji.

Jakie są pozostałe etapy testów?

Myli się ten, kto uważa, że wstępne testy sprawnościowe w policji są jedynymi, by móc cieszyć się wieloletnią karierą na stanowisku mundurowego. Nic bardziej mylnego! Z myślą o utrzymaniu przez mundurowych kondycji fizycznej na wysokim poziomie, stworzono coroczne testy sprawnościowe w Policji. Piłką lekarską rzuca się oburącz, kobiety otrzymują wyróżnienie po rzuceniu minimum 8 m, mężczyźni -11,5 m. Norma dla obu płci wynosi 4,5 m. Kilkuetapowe testy sprawnościowe w policji biorą także pod uwagę siady z leżenia na plecach przez pół minuty, wyróżniająca ocena - 28 powtórzeń dla kobiet i minimum 31 dla mężczyzn. Minimum - 14 powtórzeń dla obu płci. “Bieg po kopercie” trzeba wykonać wokół przeszkód w czasie 33 sekund. Bieg na 100 metrów to ostatni etap testu zawodowych policjantów. Najmłodsza grupa wiekowa powinna przebiec dystans w czasie max 4,20 min - jeśli chodzi o kobiety. Czas max dla mężczyzn to 3,40 min. Bez względu na płeć, bieg uznaje się za zaliczony przy wyniku 6,30 min. Jeśli policjanci uzyskują lepsze rezultaty i wyższe oceny przy nowych próbach, nie zawsze ma to wpływ na ostateczne zaliczenie testu sprawności.

Jeżeli szukasz porad treningowych, które pomogą Ci przygotować się do testów do Policji to koniecznie zajrzyj na bloga fitness FitRepublic.pl


Powiązane artykuły:

Emerytura policyjna – zasady przyznawania oraz jej wysokość

Rozmowa kwalifikacyjna do Policji. Jak się przygotować na wywiad zorganizowany?

Jak dostać się do policji kryminalnej? Praca w Wydziale Kryminalnym Policji

Jak zostać oficerem Policji?