Praca w Policji dla wielu osób jest prawdziwym spełnieniem marzeń. Choć wiąże się z ogromną odpowiedzialnością może bowiem dawać również sporo satysfakcji. Jednocześnie policjant jest osobą, która cieszy się zaufaniem społecznym i dobrą opinią. Aby jednak zrealizować to marzenie niezbędne jest przejście procesu rekrutacji. Zaczynamy go od złożenia odpowiednich dokumentów. Sprawdźmy więc jakie papiery do policji musisz ze sobą zabrać by rozpocząć rekrutację.

Jakie dokumenty przygotować na rekrutację do Policji?

Każda osoba, która chce wziąć udział w rekrutacji do Policji zobowiązana jest do przygotowania i złożenia określonych przepisami prawa dokumentów. Wśród nich wymienić należy:

  • podanie o przyjęcie do służby w Policji skierowane do Komendanta Wojewódzkiego dla województwa naszego zamieszkania,
  • wypełniony kwestionariusz osobowy (znajdziemy go na stronie komendy wojewódzkiej, wystarczy go pobrać, wydrukować oraz wypełnić)
  • oraz kserokopię dokumentu potwierdzającego posiadane wykształcenie i kwalifikacje zawodowe.

Wśród wymaganych dokumentów wymienić należy również:

  • kserokopie świadectw pracy lub służby z poprzednich miejsc pracy
  • kserokopię książeczki wojskowej z wpisem o uregulowanym stosunku do służby wojskowej.
  • zabierz ze sobą również dowód osobisty, który należy przedstawić do wglądu, aby przyspieszyć proces rekrutacji i ułatwić zadanie komisji warto ułożyć je we wspomnianej przez nas kolejności.

Dodatkowe dokumenty na rekrutację do Policji, które mogą Ci pomóc!

Mówiąc o tym, jakie papiery do Policji należy przedstawić by wziąć udział w rekrutacji nie sposób nie wspomnieć o dodatkowych dokumentach, które potwierdzają nasze umiejętności, ukończone kursy czy też posiadane uprawnienia.

Wśród nich wymienić możemy prawo jazdy, tytuł ratownika, ratownika medycznego albo pielęgniarki, uprawnienia do wykonywania prac podwodnych czy certyfikaty poświadczające kursy i szkolenia z zakresu informatyki, teleinformatyki, oprogramowania czy języków programowania.

Do swojego podania dołączyć możemy również: uprawnienia ratownika górskiego, uprawnienia ratownika wodnego, uprawnienia do prowadzenia jachtów żaglowych albo motorowych, uprawnienia instruktora sportów walki oraz dokumenty potwierdzające stopień znajomości języka obcego co najmniej na poziomie biegłości B2.

Dokumenty te nie są oczywiście obowiązkowe, niemniej jednak ich przedstawienie może znacząco zwiększyć twoje szanse na dostanie się w szeregi Policji. Są to bowiem papiery, które potwierdzają, że posiadasz kompetencje i umiejętności, które są bardzo cenione i potrzebne w służbach. Poza wymienionymi nie musisz dołączać do podania żadnych innych dokumentów.

Czy dokumenty składamy w oryginale?

Dodatkowe dokumenty do Policji, które potwierdzają nasze umiejętności i kwalifikacje, a więc wszystkie, o których pisaliśmy powyżej nie muszą być oryginalne. Z powodzeniem do podania możemy dołączyć ich kserokopie. Warto jednak w tym miejscu nadmienić, że bardzo wiele komend wojewódzkich chce mieć jednak możliwość sprawdzenia oryginałów naszych uprawnień i zaświadczeń. Mówiąc więc najprościej - do podania załączamy kserokopie jednak zabieramy ze sobą oryginalne dokumenty do wglądu.

W jaki sposób dostarczyć dokumenty do Policji?

dokumenty do policji

To kolejne pytanie, które często zadają sobie przyszli rekruci. Postarajmy się więc na nie odpowiedzieć. Teoretycznie możemy przesłać podanie oraz inne dokumenty do policji na adres komendy wojewódzkiej za pośrednictwem poczty czy kuriera. Nie da się jednak ukryć, że konieczność przedstawienia do wglądu oryginałów dokumentów sprawia, że o wiele lepszym pomysłem jest ich samodzielne dostarczenie. Co więcej, w wielu komendach osobiste stawienie się z dokumentami jest wymogiem.

Podsumowując, aby wziąć udział w rekrutacji do Policji trzeba przedstawić całkiem sporą ilość dokumentów. Pamiętaj, żeby zadbać o to, by podanie i kwestionariusz były wypisane czytelnie i bezbłędnie a kserokopie, które dołączasz były wyraźne.


Powiązane artykuły:

Test matryc Ravena. Jak wygląda i jak to jest z odpowiedziami?

Rozmowa kwalifikacyjna do Policji. Jak się przygotować na wywiad zorganizowany?