Służby więzienne mają jedno podstawowe zadanie, pilnować i resocjalizować osadzonych w zakładach karnych. Jak możecie się jednak domyśli, to ta praca nie należy do przyjemnych ani łatwych. Czy wynagrodzenie za pracę w Służbie Więziennej odpowiednio rekompensuje ciężar wykonywanego zawodu?

Jak wygląda pensja funkcjonariusza służby więziennej? Ile może zarabiać funkcjonariusz SW wyższego szczebla? Więcej o zarobkach w SW dowiesz się w tym artykule!

Praca w SW – czego się spodziewać?

Musicie pamiętać, że większość osadzonych ma coś poważnego za uszami i nigdy nie można lekceważyć ich, ani podchodzić do codziennych obowiązków bez należytego rozsądku i uwagi. Możecie się domyślić, że codzienne realia pracy w SW nie należą do najłatwiejszych.

Poza obowiązkiem pilnowania więźniów, trzeba również ich resocjalizować i przygotować od ponownego życia w społeczeństwie po odbyciu kary. Wielu z nich, jednak dopuściło się ciężkich przestępstw i zazwyczaj droga do pełnej resocjalizacji jest długo lub czasem wręcz niemożliwa. Strażnicy więzienni muszą jednocześnie pełnić rolę groźnych strażników, którzy pilnują więźniów a z drugiej strony podejmować próby rozmowy i sprowadzania poszczególnych osadzonych na „dobrą” drogę.

Strażnicy więzienni muszą mieć na uwadze, że osadzeni mogą dopuszczać się różnych niespotykanych poza murami więzienia zachowań. Próby samobójcze, ataki paniki i inne przypadłości częściej dotykają więźniów niż osoby spoza zakładu karnego. Trzeba mieć świadomość, że bycie świadkiem podobnych zdarzeń pozostawia ślad w psychice. Każdy strażnik więzienny musi być jednak gotowy nieść pomoc więźniowi w potrzebie i nie może go sparaliżować strach czy niepewność. Oprócz pełnienia funkcji strażnika, trzeba być również opiekunem osadzonych.

Trzeba być również świadomym możliwej agresji ze strony więźniów. Nie zdarza się to często, ale bywa tak, że strażnicy więzienni zostają pobici, opluci czy padają ofiarami żartów.

Ile zarabia strażnik więzienny (klawisz)?

Mogłoby się wydawać, że pracownicy służby więziennej zasługują na bardzo wysokie zarobki. Powinny przyczyniać się do tego wyjątkowo ciężkie warunki pracy oraz faktyczna ochrona obywateli przed osadzonymi i poprawa ogólnego bezpieczeństwa mieszkańców.

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że żadne pieniądze nie zrekompensują strat natury psychicznej oraz fizycznej, które mogą zostać poniesione w trakcie pracy w Służbach Więziennych. Ilość stres, poświęcenia i dedykacja temu zawodowi jest ogromna i tylko najwytrwalsi powinny decydować się na rozpoczęcie pracy w tym pełnym wyzwań zawodzie. Ile tak naprawdę zarabiają strażnicy więzienni? Na jaką pensję można liczyć w SW?

Mediana średniego miesięcznego wynagrodzenia wynosi około 5500 złotych brutto. Najgorzej wynagradzani pracownicy SW otrzymują poniżej 3900 zł netto na rękę. Średnio strażnik więzienny otrzyma około 3900 złotych netto na rękę. Wyżsi rangą funkcjonariusza mogą otrzymywać nawet między 4000-6000 złotych netto. Grupa najlepiej zarabiających strażników więziennych otrzymuje powyżej 6000 złotych netto.

Finalna wypłata zależy od wielu czynników – stanowiska, umiejętności, za wysługę lat czy doświadczenia w Służbach Więziennych. Trzeba mieć również na uwadze premie i granty, które nie są niczym niecodziennym w SW i mogą znacząco podnieść comiesięczną pensję.

Czy opłaca się pracować w SW?

Trudno ocenić, czy jakiekolwiek wynagrodzenie jest zrekompensować trudny tej pracy. Każdego strażnika więziennego czeka w niej wiele wyzwań, które mogą okazać się bardzo wymagające i obciążające psychicznie. Praca w Służbach Więziennych jest dla osób, które chcą nieść pomoc ludziom i szukają wyzwania, którym bez wątpienia ta praca jest.

Wynagrodzenie wzrasta wraz z kwalifikacjami oraz doświadczeniem poszczególnych strażników więziennych i mogą dochodzić do bardzo wysokich kwot. Wzrastająca odpowiedzialność i zakres obowiązków jest równoznaczne z awansem i wzrostem wynagrodzenia.

Rozwiąż przykładowy test do Służby Więziennej

Sprawdź swoją wiedzę i rozwiąż przykładowy test do Służby Więziennej. Taki zestaw pytań może trafić się na Twoim egzaminie.

Przykładowe testy do SW


Powiązane artykuły:

Jak dostać się do Służby Więziennej?