Praca w Wojsku czy Policji to cel wielu młodych ludzi, zarówno mężczyzn jak i kobiet. Można powiedzieć, że w tej chwili wszelkie granice płci w Wojsku i Policji znacznie się zatarły. Od wszystkich wymaga się jednakowego zaangażowania w pracy, podejścia do obowiązków, konsekwencji, sprawności fizycznej i odwagi. Co zrobić, jeśli zmagamy się z dylematem i nie wiemy do końca, która z opcji nam najbardziej odpowiada? Czy z Wojska można przejść do Policji bez konsekwencji? Czy służba wojskowa da kandydatowi jakieś dodatkowe profity na egzaminach? Przyjrzyjmy się uważnie, jak wyglądają wszelkie analizy porównawcze między Wojskiem a Policją!

Wojsko czy Policja – marzenia i rzeczywistość

Głównym błędem, jaki popełniają wszyscy kandydaci i kandydatki do pracy w Policji czy Wojska jest złe wyobrażenie o realiach pracy w tych miejscach. Dotyczyć to może wymogów środowiska pracy, a także zarobków. W obu przypadkach mamy do czynienia z ludźmi, więc niezbędne są solidne pokłady empatii. Służba wojskowa oraz praca w Policji uczą pokory, koleżeństwa i pracy w zespole. Znaczenie ma także tryb pracy. W Wojsku panuje mimo wszystko mniejszy rozgardiasz, jeśli chodzi o natężenie pracy z ludźmi, dość dużo czasu zajmuje oczekiwanie na terminy wyjazdów na poligony, ćwiczenia wojskowe i szkolenia. W dużej mierze jest to praca stacjonarna w jednostce. Z pracą w Policji jest nieco inaczej. Częste wyjazdy na akcje ratunkowe, przeprowadzanie interwencji – to wszystko pojawia się nieoczekiwanie i bez jakiegokolwiek zaplanowanego wcześniej grafiku. Praca policjanta przynosi ze sobą wiele spontanicznych obowiązków i zadań do wykonania, nierzadko bez jakichkolwiek ram czasowych. Praca na Policji to nie serial telewizyjny, choć scenarzyści często korzystają z dokumentacji Policji, aby nakreślić interesującą dla widzów fabułę.

Czy z Wojska da się przejść do Policji?

wojsko czy policja

Często zdarzają się sytuacje, gdy Policjant chce zrezygnować z pracy na rzecz realizowania się w Wojsku. Jest to jak najbardziej możliwe, tylko wymaga odpowiedniego uzasadnienia przed psychologiem. Częstym powodem porzucania pracy przez Policjantów jest wypalenie zawodowe oraz frustracja, nie da się ukryć, że w wojsku można zarobić trochę lepiej. Jeśli naprawdę czujecie, że Wasze miejsce jest w wojsku, a nie w policji, musicie przygotować motywację swojego działania, ponieważ psycholog musi ocenić stopień racjonalności Waszego postępowania. Największym błędem motywowania zmiany środowiska pracy jest narzekanie na policyjne środowisko. Psycholog będzie bardziej przychylny, jeśli prośbę swoją uzasadnicie stwierdzeniem prezentującym wszystkie pozytywne zjawiska i rzeczy, które dało Wam przerobić w mundurze funkcjonariusza. Lekkomyślnie i niezręcznie wyglądać też będzie rezygnowanie z kariery w Policji tuż przed zakończeniem szkoły policyjnej i ocenianie tego kroku jako możliwość zdobycia kredytu na własne wydatki, co wśród młodych kandydatów do Policji wcale nie jest takie rzadkie.

Wojsko czy Policja - zarobki

Mimo że w ostatnich latach, a zwłaszcza na przestrzeni 2021 – 2022 sytuacja zarobków w Policji nieco się poprawiła, nie brakuje osób, którym zależy na jak najszybszym przekwalifikowaniu. Trudno się temu dziwić, zwłaszcza, że na samym początku, tuż po szkółce, zarabia się najmniej. Po przejściu do prewencji, gdy z kursantów stajemy się funkcjonariuszami, zarobki Policjantów niewiele wzrastają. Kiedy chcemy awansować – obowiązków stopniowo przybywa. Zyskujemy wymarzony stopień, dochodzimy do stawki około 3-4 tys. złotych miesięcznie, ale kryją się pod tym pewne kruczki. Obecne są one także w środowisku wojskowym. Wygląda to tak, że policjant lub żołnierz pełni funkcję na wysokim stanowisku, ale swoje uposażenie finansowe pobiera z niższej grupy. Ogrom pracy i związana z nią odpowiedzialność jest niewspółmierna do wynagrodzenia finansowego. Taka sytuacja może się przeciągać przez wiele lat, co często jest przyczyną rezygnacji z pracy w Policji, najczęściej po około 5 latach od rozpoczęcia kariery.

Wojsko czy Policja – testy i czas oczekiwania

Testy sprawnościowe do Policji są nieco łatwiejsze od testów sprawności do wojska. Starając się o przyjęcie do Wojska Polskiego, trzeba wykonać trzykilometrowy marszobieg lub przepłynąć ten dystans w czasie 12 minut. Do tego doliczamy jeszcze podciąganie na drążku, pompki i skłony tułowia przez 2 minuty oraz bieg „po kopercie” lub „bieg wahadłowy”. W czasie wykonywania testów sprawnościowych do Policji kandydaci rzucają piłką lekarską, wykonują przewroty w przód i w tył, skaczą przez skrzynię i przenoszą manekina. W obu wypadkach konieczne jest przejście testu psychologicznego, testu wiedzy oraz rozmowy kwalifikacyjnej. Nie rozgraniczamy tutaj ani wad, ani zalet, ponieważ kandydat w pełni sprawny fizycznie i intelektualnie będzie potrafił odnaleźć się przy każdym wyzwaniu.

Życie prywatne – poza pracą w Wojsku lub Policji

wojsko czy policjia 2

Najlepiej byłoby napisać, że „praca w Wojsku czy Policji to idealne zajęcie dla singli”. Jednak jest to zbyt duże uproszczenie, ponieważ umiejętność odnajdywania się w środowisku zawodowym w dużym stopniu zależy od naszej własnej organizacji życia codziennego, niezależnie od stanu cywilnego. Istnieją przecież takie związki, dla których długotrwała rozłąka (np. przez częste wyjazdy na ćwiczenia wojskowe, służbę czynną w Marynarce Wojennej, wyjazdy na misje pokojowe) może zostać uznana wręcz za błogosławieństwo. Nie da się jednak zaprzeczyć, że praca w Policji oraz w Wojsku niesie ze sobą konieczność stawiania obowiązków zawodowych ponad rodziną i bliskimi. Dlatego tak dużą uwagę zwraca się na dojrzałość młodych ludzi i świadomość tego, iż kariera w służbach mundurowych to w pierwszej kolejności niedogodności i wyrzeczenia, a dopiero potem przyjemności i zaszczyty.


Powiązane artykuły:

Jak dostać się do policji kryminalnej? Praca w Wydziale Kryminalnym Policji

Jak zostać oficerem Policji?

Test matryc Ravena. Jak wygląda i jak to jest z odpowiedziami?