Praca w Policji to dla wielu osób marzenie. Choć jest to zawód niewątpliwie trudny i odpowiedzialny możliwość pełnienia służby może dawać sporo satysfakcji a przy tym zawód ten cieszy się również uznaniem społecznym. Często jednak osoby, które chciałyby kandydować obawiają się, że są zbyt młode, lub wręcz przeciwnie, że w ich wieku nie jest to już możliwe. Nie ma w tym nic dziwnego. Jak w każdej służbie, tak również w Policji niezbędne jest spełnienie szeregu kryteriów. Sprawdźmy więc jaki wiek do Policji jest najodpowiedniejszy a kiedy istnieje konieczność zrezygnowania ze swoich planów zawodowych.

Warunki przyjęcia do Policji - wiek kandydata

Nie da się ukryć, że osoby, które chcą zostać policjantami stają przed nie lada wyzwaniem wymagającym od nich spełnienia wielu kryteriów dotyczących stanu zdrowia, psychiki czy sprawności fizycznej. Jednakże jednym z kryteriów, których obawiają się zarówno bardzo młode, jak i nieco starsze osoby jest wiek w rekrutacji do Policji. Czy słusznie? Zanim odpowiemy na to pytanie przypomnijmy jakie przepisy prawa określają obecnie warunki przyjęcia w szeregi służb. Jest to bowiem art. 25 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji. Dowiadujemy się z niego, że osoba, która chce zostać policjantem musi posiadać:

-       polskie obywatelstwo,

-       nieposzlakowaną opinię,

-       być niekaraną,

-       mieć minimum wykształcenie średnie,

-       zdolność fizyczną i psychiczną do służby w formacjach uzbrojonych.

Jak widzisz, nie znajdujemy w niej żadnych zapisów dotyczących wieku kandydata. Czy oznacza to, że kandydować może każdy? Pora odpowiedzieć na to pytanie.

Maksymalny i minimalny wiek przyjęcia do Policji

W Polsce pracę na pełen etat, a takim jest również służba w Policji mogą podjąć osoby, które ukończyły 18 rok życia a więc osiągnęły pełnoletność. Wiele młodych osób obawia się jednak, że w przypadku służb, podobnie jak niektórych funkcji państwowych konieczne jest ukończenie odpowiedniego wieku i nie mogą one brać udziału w rekrutacji zaraz po ukończeniu 18 roku życia. Tymczasem nie jest to prawdą. Wspomniane wyżej przepisy polskiego prawa jasno określają, że kandydować może każda osoba, która jest pełnoletnia.

Oznacza to, że minimalny wiek do Policji wynosi 18 lat. W praktyce jednak większość osób w tym wieku kontynuuje jeszcze naukę w szkole średniej, dlatego też kandydaci najwcześniej pojawiają się na procesie rekrutacyjnym po ukończeniu 19 a nawet 20 roku życia. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by zakończyć edukację szybciej i zacząć starać się o przyjęcie do służb w wieku lat 18.

Co zaś z maksymalnym wiekiem przyjęcia do Policji? Tutaj sprawa również jest jasna. Polskie prawo nie określa maksymalnego wieku, do którego możemy aplikować o przyjęcie do Policji. Niezależnie od tego czy mamy 20, 30 czy nawet 40 lat z powodzeniem możemy starać się o dołączenie do szeregu policjantów. Pod warunkiem, że spełniamy pozostałe, wymienione wyżej kryteria.

Pamiętać musimy również o tym, że niezwykle ważny jest nasz stan zdrowia. Na szczęście, nie każdy problem zdrowotny eliminuje nas z możliwości podjęcia służby. Musimy bowiem wiedzieć, że istnieje wykaz chorób czy dysfunkcji, które może posiadać kandydat znajdują się w Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 11 października 2018 r. w sprawie wykazu chorób i ułomności. Te, które nie wykluczają nas z przyjęcia do służby znajdziemy w grupie I.

Wiek a testy sprawnościowe i psychologiczne w trakcie rekrutacji

wiek do policji

Wiek nie ogranicza nam możliwości wzięcia udziału w procesie rekrutacji do Policji. Musimy jednak mieć świadomość, że nie wszyscy kandydaci, którzy spełniają pozostałe warunki są w stanie dostać się do szeregów Policji.
Na osoby chętne czekają bowiem badania lekarskie, testy sprawnościowe i psychologiczne. Podczas testów sprawnościowych kandydat musi zmierzyć się z wieloma zadaniami. Wśród nich znajdują się ćwiczenia takie jak:

-       okrążanie stojaków bez dotykania ich, przewracania czy przenoszenia,

-       przewroty na materacu,

-       przenoszenie manekina o wadze 28 kilogramów,

-       przeskakiwanie ponad płotkami lekkoatletycznymi,

-       rzuty piłką lekarską o wadze 3 kg,

-       „brzuszki” z piłką lekarską o masie 2 kg,

-       skok lub przejście przez skrzynię,

-       bieg wahadłowy.

Jak widać, testy sprawnościowe wymagają dobrej kondycji oraz koordynacji ruchowej, przez co wydawać by się mogło, że młodsze osoby lepiej poradzą sobie z tym wyzwaniem. Nie zawsze jednak jest to regułą.

Przejdźmy jednak do kolejnego ważnego etapu jakim są testy psychologiczne. Składają się one z dwóch etapów. Pierwszym z nich jest test, który zawiera łącznie 304 zadania/pytania. Weryfikuje on naszą wiedzę ogólną jak również zdolności psychologiczne do pełnienia służby w Policji. W teście znajdują się zarówno pytania otwarte, jak i zamknięte oraz wielokrotnego wyboru.

Co ważne, testy psychologiczne trwają najczęściej kilka godzin, co może stanowić obciążenie zarówno dla osób młodszych, jak i starszych. Drugim etapem jest rozmowa z psychologiem, podczas której oceniana jest między innymi umiejętność skutecznego komunikowania się z innymi osobami, motywacja do podjęcia służby w Policji, społeczna postawa wobec ludzi, umiejętność autoprezentacji. Drugi etap trwa zazwyczaj około 30 minut.

Po 30-stce do Policji - czy warunki na to pozwalają?

W dzisiejszych czasach osoby po 30 roku życia to wciąż młodzi ludzie, którzy często dopiero podejmują decyzję o dalszym rozwoju zawodowym lub całkowitej zmianie dotychczasowej ścieżki. Są sprawne fizycznie, często cieszą się dobrym zdrowiem i samopoczuciem. Nie da się jednak ukryć, że jest to wiek, w którym może zacząć się pojawiać spadek formy czy pierwsze dolegliwości, ponieważ organizm nie regeneruje się tak szybko jak we wczesnej młodości. Niemniej jednak nie warto wpadać w panikę czy rezygnować ze swoich marzeń o wstąpieniu do Policji.

Kluczowe znaczenie ma odpowiednie przygotowanie, również psychiczne. Podejmując decyzję o udziale w rekrutacji warto dla własnego spokoju sprawdzić swój stan zdrowia przed oficjalnymi badaniami lekarskimi oraz wprowadzić zmiany w codziennym życiu i nawykach. Nie jest wymagane od razu ćwiczenie wszystkich zadań, które spotkają nas na egzaminie jednak już na kilka miesięcy przed warto zacząć intensywnie się ruszać uprawiając np. ulubioną dyscyplinę sportu. Pozwoli to nam nabrać pewności siebie, sprawności oraz poprawić kondycję. Do samego egzaminu również warto przygotować się poprzez wykonywanie zadań, z jakimi będziemy musieli się zmierzyć. Dobrze rozpocząć to minimum na 3 miesiące przed egzaminem.

Do Policji po 40 roku życia - czy to możliwe po czterdziestce?

Mimo tego, że jak wiemy już nie istnieje “maksymalny wiek do Policji” część osób ma obawy o to, czy uda im się pomyślnie przejść rekrutację. Dotyczy to w szczególności osób po 40tce. Obawiają się one, że ich sprawność fizyczna nie pozwoli im zaliczyć egzaminów. Jak okazuje się w praktyce - zupełnie niesłusznie. Istnieje sporo kandydatów, którym udało się dostać do Policji po 40 roku życia.

Oczywistym jest, że młodsze osoby często wyróżniają się większą sprawnością fizyczną, jednak jeśli jesteśmy zdrowi, dbamy o prawidłowe nawyki i odpowiednio wcześnie rozpoczniemy trening przed egzaminami (zaleca się rozpoczęcie ćwiczeń na ok 6 miesięcy przed rozpoczęciem kandydatury) mamy spore szanse zaliczyć niezbędne ćwiczenia i zdobyć dobry wynik.

Jest jeszcze jedna, bardzo istotna kwestia, o której często się nie wspomina. Mowa oczywiście o rozmowie z psychologiem. Bardzo często bowiem starsze osoby lepiej radzą sobie w jej trakcie. Z racji swojej dojrzałości są w stanie zachować spokój i opanowanie, mają jasno skonkretyzowany cel przystąpienia do służby, przez co lepiej wypadają w konfrontacji ze specjalistą.

Podsumowując, jeśli zastanawiasz się w jakim wieku można kandydować do Policji - nie obawiaj się. Jeśli jesteś osobą pełnoletnią, sprawną i cieszyć się nieposzlakowaną opinią - masz spore szanse na dostanie się do formacji, niezależnie od tego, od jakich liczb rozpoczyna się twój numer PESEL. Przekonało się o tym już wiele osób, które spełniły swoje zawodowe marzenia i pracują w Policji.


Powiązane artykuły:

Jak zostać oficerem Policji?

Jak dostać się do policji kryminalnej? Praca w Wydziale Kryminalnym Policji

Rozmowa kwalifikacyjna do Policji. Jak się przygotować na wywiad zorganizowany?

Testy do Policji w 2024 - sprawdź swoją wiedzę online