Policyjne testy psychologiczne, wyzwanie nie dla każdego

Testy psychologiczne odgrywają niezwykle ważną rolę, gdyż dana osoba musi być gotowa, aby stawiać czoła przemocy, okrucieństwie oraz obłudzie, które staną się częścią normalnego dnia policjanta.

 

Testy psychologiczne składają się z dwóch części, a mianowicie jedna z nich związana jest z pytaniami dotyczącymi osobowości i na tę część tekstu można poświęcić dowolną ilość czasu. Z kolei druga część dotyczy pytań związanych z inteligencją i każdy kandydat musi sprężać się w czasie z odpowiedziami, gdyż czas jest ograniczony.

 

Suma wszystkich pytań czy też zadań wynosi 304, gdzie prawie wszystkie z nich to pytania zamknięte w których należy wskazać jedną bądź kilka odpowiedzi. Wśród 304 pytań występują bardzo proste zadania do wykonania jak chociażby obliczanie mandatu oraz badanie spostrzegawczości i sprawdzają one podstawowe cechy uczestnika testu, których nie można się wyuczyć bądź wymyślić odpowiedzi.

 

To jednak tylko przykłady, gdyż w niektórych z pytań należy wręcz wcielić się w rolę przestępcy, albo zrozumieć tok jego myślenia, metody postępowania oraz odpowiedzieć możliwie, jak najlepiej.

 

Testy psychologiczne do Policji mogą być podchwytliwe oraz nakłaniać do głębszych przemyśleń, dlatego, że ich celem jest stwierdzenie czy dana osoba jest faktycznie gotowa do podjęcia tak trudnej i wymagającej pracy jaką jest służba państwu i ludziom.

 

Pytania na egzaminie dotyczą wielu kwestii związanych z życiem, a więc pokojem na świecie, pozycją kobiet oraz postrzeganiem świata i innych poglądów. Pytania są tak sformułowane, że jeśli nie odpowiada się na nie szczerze, w późniejszych odpowiedziach fałszerstwo wychodzi na jaw i właśnie dlatego kandydat do policji nie przechodzi tego etapu, albo uzyskuje bardzo niewielką ilość punktów.

Sześćdziesiąt punktów, które można otrzymać na testach psychologicznych stanowi duży ułamek wszystkich punktów gromadzonych w ciągu tego dnia, które jak wiadomo są przepustką do pracy w policji.

 

Gdzie odbywają się policyjne testy psychologiczne?

Testy psychologiczne mają miejsce w zamkniętych pokojach i są rozwiązywane przy pomocy komputerów, gdzie w każdym pomieszczeniu przebywa tylko kilka osób. Zachowane zostaje najwyższe bezpieczeństwo oraz tajność testów i nie ma mowy o tym, aby potencjalni policjanci porozumiewali się między sobą, wymieniali opinie czy pomagali sobie.

 

Warto mieć na uwadze, że szybkość nie gra większej roli, gdyż znacznie lepiej jest poświęcić więcej czasu na dogłębne zrozumienie pytań i możliwie jak najlepszą odpowiedź, niżeli pragnienie, aby opuścić salę egzaminacyjną jak najszybciej.

 

Należy zdawać sobie sprawę, że dzień, kiedy potencjalny policjant poddawany zostaje testom jest bardzo intensywny, zarówno przez poziom stresu, jak i intensywność działań.

 

Rozmowa z psychologiem, ostatni etap testów.

Kiedy teksty psychologiczne dobiegną końca odbywa się rozmowa z psychologiem. Psycholog zadaje zarówno łatwe, a wręcz podstawowe pytania, jak również te bardziej skomplikowane i skłaniające do myślenia.

 

Pytania mogą być zbliżone do rozmowy kwalifikacyjnej, jednakże przez wzgląd na długość trwania konwersacji są one zdecydowanie bardziej skrupulatne oraz dociekliwe. Psycholog zaczyna od łatwych pytań, które w dalszej części przechodzą do cech charakteru, mocnych oraz słabych stron, aby następnie stać się tak naprawdę rozwinięciem życia kandydata.

 

Jedną z bardzo ważnych zasad o której nie można zapominać w trakcie testów psychologicznych jest mówienie prawdy i brak przypisywania sobie zasług oraz cech, które w rzeczywistości nie istnieją. Osoba przeprowadzająca test jest w stanie wyczuć oraz rozpoznać kłamstwo, co przenosi się w dalszej kolejności na negatywny wynik egzaminu.

 

Na dzień dzisiejszy maksymalna ilość punktów, którą można otrzymać w trakcie Testu psychologicznego to 60, jednakże otrzymanie maksymalnej liczby to raczej rzadko spotykana sytuacjach.

Wiele osób twierdzi, że testy psychologiczne są bardzo ciężkie do zaliczenia, zarówno przez wzgląd na liczbę pytań, dużą dawkę nerwów oraz stresu, która jest związana z tego typu egzaminem oraz chęć dostania wymarzonej pracy, jednakże jest to test, który można zdać.

 

Na naszej stronie można znaleźć odpowiedzi na testy psychologiczne do policji, które kompleksowo przygotują Was do podejścia do nich.

 

Niektórzy kandydaci poniosą klęskę, jednakże jedna nieudana próba nie powinna zniechęcać ich do walki o wymarzoną pracę w policji, a po pierwszym nieudanym egzaminie, ochotnik ma już większe pojęcie jak wyglądają testy i może on popracować na sobą i swoimi umiejętnościami, aby kolejną próba okazała się już większym sukcesem.


Powiązane artykuły:

Zarobki policjantów w 2024 roku – ile można zarobić w Policji?

Emerytura policyjna – zasady przyznawania oraz jej wysokość

Testy do Policji w 2024 - sprawdź swoją wiedzę online

Rozmowa kwalifikacyjna do Policji. Jak się przygotować na wywiad zorganizowany?