Tatuaże z roku na rok stają się coraz popularniejsze i nie są tylko domeną przestępczego marginesu jak niegdyś o nich sądzono. Obecnie tatuaże noszą lekarze, wojskowi, sklepikarze czy nawet politycy, krótko mówiąc wszyscy a w tym również funkcjonariusze Policji i absolutnie nikogo nie powinno to dziwić w obecnych czasach. Najważniejszym pytaniem na jakie dzisiaj odpowiedzi jest to, czy policjanci mogą nosić tatuaże oraz jakie związane są z tym zasady i ograniczenia.

Coraz większa popularność na tatuaże w Polsce

W Polsce największa grupa osób nosząca tatuaże to osoby młode. Procentowo wygląda to następująco:

  • Przedział 18-24 lat – 9% osób posiada tatuaż
  • Przedział 25-34 lata – 16% osób posiada tatuaż
  • Przedział 35-44 lata – 12% osób posiada tatuaż

Średnio 8% dorosłych Polaków posiada tatuaże, więc staje się to absolutnie zwyczajne i popularne wśród polskich obywateli. Pomimo to wiele osób nie akceptuje tatuaży i zdecydowana większość osób starszych wiekiem jest przeciwna ich noszeniu. Wydaje się jednak, że wraz z czasem akceptacja tatuaży stale wzrasta i za kilkanaście lat będzie szeroko akceptowana przez całe społeczeństwo.

Tatuaże w Policji – jak to wygląda obecnie?

Polscy policjanci nie unikają tatuowania, gdyż nie dyskwalifikuje ich to z wstępnej rekrutacji oraz pracy w zawodzie. Jednak nie wszyscy policjanci mają jednakowe wytyczne dotyczące tatuowania ciała.

Policjanci z Wydziału Prewencji mają mniejszą możliwość dowolności w wyborze tatuażów z uwagi na zapis w rozporządzeniu o regulaminie musztry w Policji. Można w nim wyczytać, że umundurowani policjanci nie mogą nosić ani eksponować elementów mogących naruszyć powagę munduru.

Czego nie mogą nosić policjanci z Wydziału Prewencji?

Żadnych rzucających się w oczy ozdób, okularów w jasnych oprawkach, reklamówek i siatek na zakupy, ekstrawaganckich fryzur, mocnego makijażu, widocznych tatuaży, piercingu oraz kolorowych paznokci.

Jeżeli przełożony dostrzeże w ubiorze policjanta jakieś uchybienie może mu nakazać natychmiastowo dostosować się do warunków służby a w ostateczności nie dopuścić go do wykonywania obowiązków do czasu przystosowania wyglądu do wykonywanej pracy.

Podsumowując, policjant w mundurze z widocznym tatuażem może zostać niedopuszczony do służby. O tym może zdecydować przełożony policjanta, który zauważy uchybienia w wyglądzie funkcjonariusza.

Czy tolerowane są jakiekolwiek odstępstwa w noszeniu tatuaży w Policji?

Bywają sytuacje, że policjanci pomimo tatuaży w widocznych miejscach zostają dopuszczeni do służby. Aby zakryć tatuaże stosują specjalne elastyczne ściągacze bądź po prostu dowódca jednostki pozwala na noszenie tatuaży przez funkcjonariuszy Służby Prewencji. Jednym słowem „przymyka na to oko”.

Nie można tego jednak brać za pewnik i przy rekrutacji do Policji trzeba mieć na uwadze, że może zaistnieć konieczność ukrywania tatuaży w trakcie służby.

Jacy policjanci mogą mieć tatuaż w widocznych miejscach?

Zarządzenie dotyczące Wydziału Prewencji nie dotyczy takich wydziałów jak służba kryminalna czy służba śledcza. Ten obowiązek nie dotyczy również policyjnej służby antyterrorystycznej. Zdarzają się sytuacje, że tatuaże powiązane są z pełnioną przez nich służbą. Dzięki temu pozwalają wtopić się w tłum lub przeniknąć do przestępczych struktur rozpracowywanych w ramach działań operacyjnych.

Jeżeli planujesz dostać się do Policji to na razie nie decyduj się na robienie tatuaży. Jeżeli zostaniesz przeniesiony od jednej z powyższych służb to możesz swobodnie wykonać dowolny tatuaż i nie martwić się służbowymi konsekwencjami.

Tatuaż a komisja lekarska w Policji – jak to wygląda?

Podczas badań lekarskich do służb mundurowych, czyli Straży Granicznej, Straży Marszałkowskiej, Policji, Państwowej Straży Pożarnej czy Służby Ochrony Państwa sprawdzane są również tatuaże, ale absolutnie nie stanowią podstawy do wykluczenia kandydata z dalszego postępowania rekrutacyjnego. Oczywiście dotyczy to wyłącznie tatuaży, które są w ogólnym pojęciu nie obraźliwe oraz nie naruszające uczuć religijnych czy ogólnie przyjętych norm społecznych.

W przypadku tatuaży na twarzy, szyi czy dłoniach postępowanie rekrutacyjne może zostać zakończone od razu z wynikiem negatywnym. Jednak osoby, które posiadają tatuaż w miejscach niewidocznych nie powinny się niczego obawiać podczas rekrutacji do służb mundurowych. Komisja jedynie sporządzi notatkę o posiadanych tatuażach, ich umiejscowieniu oraz tematyce wytatuowanych wzorów.

Najlepiej będzie jeżeli sami zdecydujecie się zaczerpnąć wiedzy w komendzie wojewódzkiej przynależnej do Waszego miejsca zamieszkania. To pozwoli na uniknięcie nieprzyjemności z nieudanym postępowaniem rekrutacyjnym z powodu tatuaży w nieodpowiednich miejscach.


Powiązane artykuły:

Jak dostać się do policji kryminalnej? Praca w Wydziale Kryminalnym Policji

Jak zostać oficerem Policji?

Test matryc Ravena. Jak wygląda i jak to jest z odpowiedziami?