Nabór do polskiej policji wciąż trwa a nowi funkcjonariusze są bardzo potrzebni. Nic więc dziwnego, że dla wielu osób wybór tej właśnie ścieżki zawodowej wydaje się być bardzo atrakcyjnym. Nie da się jednak ukryć, że nie każdy z nas ma szansę dostać się do Policji “z marszu”. Po zdaniu testów oraz uzyskaniu odpowiednich zaświadczeń lekarskich każdy kandydat musi przejść odpowiednie szkolenie. Istnieje bowiem szereg placówek, w których możemy przygotować się do pełnienia służby. Szkółki policyjne, bo o nich mowa dają wiele możliwości. Jakich? Przekonajmy się.

Szkółka policyjna - co to jest i jak wygląda szkolenie?

Każda osoba, która poszukiwała sposobu jak dostać się do policji z pewnością natknął się na pojęcie szkółka policyjna. Co jednak kryje się pod nim? Mówiąc najprościej, mianem szkółek policyjnych określa się szkolenie podstawowe w Policji. To szkolenie musi zostać odbyte przez każdą osobę, która chce wstąpić w szeregi służb. Jest bowiem czasem, w którym kandydat poznaje wszystkie niezbędne informacje na temat swojej przyszłej działalności oraz uczy się jak radzić sobie w codziennej służbie.

Jak jednak wygląda szkolenie? Obecnie kurs policyjny trwa 6,5 miesiąca i odbywa się w systemie skoszarowanym. Oznacza to, że kursanci pozostają na terenie szkoły lub obiektu organizującego szkołę policyjną i tam mieszkają. Mają co prawda prawo do przepustek jednak możemy zapomnieć o tym, że “szkółka policyjna” to zaledwie kilka godzin zajęć i sporo czasu wolnego. Mimo to - naprawdę warto.

Szkółki policyjne w Polsce - gdzie się znajdują?

W Polsce nie brakuje obecnie placówek, które organizują szkółki policyjne. Poniżej przedstawiamy listę szkół, które organizują szkolenia podstawowe do Policji wraz z ich adresami. Są to:

-       Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie, adres: ul. marsz. Józefa Piłsudskiego 111, Szczytno;

-       Szkoła Policji w Katowicach, adres: ul. gen. Jankego 276, Katowice;

-       Szkoła policyjna w Pile, adres: Plac Staszica 7, Piła;

-       Szkoła Policji w Słupsku, adres: ul. Kilińskiego 42, Słupsk;

-       Centrum Szkolenia Policji w Legionowie, adres: ul. Zegrzyńska 121, Legionowo;

-       Ośrodek szkoleniowy dla policjantów z siedzibą w Sieradzu, adres: ul. Sikorskiego 2, Sieradz.

Co ważne, niestety kandydat nie ma możliwości wyboru miejsca, w którym odbędzie szkolenie podstawowe tak by znajdowało się blisko jego miejsca zamieszkania. To Komendant Główny Policji decyduje o tym, gdzie zostanie skierowana osoba chcąca wstąpić w szeregi Policji oraz spełniła wszystkie wymagane warunki.

Szkółka policyjna - nabór. Gdzie, kiedy i jak?

Aby dostać się do szkółki policyjnej musimy wziąć udział w rekrutacji do Policji, która odbywa się minimum raz w roku. Komendant Główny Policji.wyznacza wówczas datę naboru oraz informuje o liczbie wakatów. Informacje te możemy znaleźć w biuletynach informacji publicznej. Jest to jednak jedynie pierwszy etap. Dopiero po spełnieniu szeregu kryteriów (o których piszemy poniżej), kandydat może wziąć udział w szkoleniu policyjnym. Jeśli przedstawi niezbędne dokumenty oraz przeszedł testy i badania zostanie umieszczony na liście rankingowej. O rozpoczęciu szkolenia zostaje poinformowany przez osobę koordynującą. Jeśli nie może zacząć go od razu (np. z powodu braku miejsc) może w tym czasie zajmować się już pracą w Policji nie wymagającą interwencji (np. pracami biurowymi).

Szkółka policyjna - wymagania wobec kandydatów

Aby rozpocząć kurs policyjny musimy przejść szereg wymaganych etapów. Do szkółki policyjnej dostają się jedynie obywatele naszego kraju, którzy posiadają zaświadczenie o niekaralności a także przejdą całą procedurę rekrutacji. Obejmuje ona nie tylko złożenie odpowiednich dokumentów, ale również badania psychologiczne, fizyczne oraz test sprawnościowy. Co więcej, kandydaci do służby w Policji są zobligowani do przeprowadzenia rozmowy kwalifikacyjnej. Uczestniczą również w teście wiedzy składającym się z 40 pytań. Przejście wszystkich tych etapów uprawnia nas do uczestnictwa w podstawowym szkoleniu dla Policji.

Ile trwa szkoła policyjna w 2024 roku? Czas trwania szkolenia podstawowego

To kolejne pytanie, które zadają sobie osoby, które chcą wstąpić w szeregi Policji Polskiej. Jeszcze do niedawna szkolenie podstawowe zwykle trwało 144 dni szkoleniowe. Oznacza to, że na jego przejście kandydaci musieli poświęcić około 6 miesięcy. Obecnie jednak czas szkółki policyjnej został wydłużony. W 2024 roku czas trwania kursu podstawowego wynosi 6 i pół miesiąca. Na szczęście, nie jest to znaczące wydłużenie, nie powinno więc zniechęcać osób marzących o pracy w Policji.

Jak przebiega szkolenie podstawowe w szkółce policyjnej?

szkółka policyjna

Szkolenie w szkółce policyjnej to różnorodne aktywności - zarówno praktyczne, jak i teoretyczne. Wśród nich wymienić możemy między innymi: ustalanie okoliczności zdarzeń i zabezpieczenia ich miejsca, wobec uczestników ruchu drogowego, techniki interwencji, szkolenie strzeleckie, przywracanie porządku społecznego oraz wiele innych kwestii, z którymi funkcjonariusze muszą radzić sobie na co dzień. Podczas szkolenia przeprowadzane są również zaprawy poranne, zajęcia ruchowe, konsultacje, zajęcia fakultatywne oraz apele. Każdego dnia kursanci mogą liczyć na ciepłe wyżywienie oraz czas na odpoczynek.

Szkółka policyjna - ile płacą? Zarobki w trakcie szkolenia podstawowego

W kursie policyjnym biorą udział dorośli ludzie, którzy niejednokrotnie na rzecz wstąpienia do Policji rezygnują ze swojego dotychczasowego życia zawodowego. I choć w czasie szkółki policyjnej mają zapewnione zamieszkanie oraz wyżywienie otrzymują również wynagrodzenie, które pozwala im żyć normalnie oraz nie martwić się o ewentualne zobowiązania. Ile wynosi? W przypadku osób, które nie ukończyły jeszcze 26 roku życia zarobki w trakcie szkolenia podstawowego to to średnio 3 014 zł. Kursant powyżej 26. roku życia otrzyma przeciętnie 2 884 zł.

Czy w szkółce policyjnej są przepustki?

Nie da się ukryć, że czas 6,5 miesiąca w oddzieleniu od bliskich i przyjaciół to spore wyzwanie. Z tego też powodu wiele osób, które kierowane są na kurs policyjny obawia się o to, czy będzie mogła ich widywać. Na szczęście, szkółka policyjna to również przepustki, podczas których kandydat może pojechać do domu lub spędzić czas wolny tak jak lubi. Obecnie kursanci mają prawo do weekendowych wyjazdów do domu co daje naprawdę sporo wolnych dni. Warto wspomnieć, że w czasie zaostrzenia sytuacji pandemicznej w niektórych szkołach zamieniano tę możliwość na kilkudniowe wyjazdy, które odbywały się rzadziej, obecnie jednak większość placówek wraca do takiego właśnie sposobu udzielania przepustek.

Zacznij od szkółki policyjnej i dołącz do Policji!

Jak widzisz, szkolenie podstawowe w Policji otwiera bramy do rozpoczęcia kariery w służbach. Po jego ukończeniu oraz odbyciu służby przygotowawczej możesz zacząć piąć się w strukturach Policji oraz zajmować się sprawami, w których czujesz się najlepiej. Jeśli więc myślisz o wstąpieniu do Policji koniecznie przejdź niezbędne testy i odwiedź jedną z placówek prowadzących szkółki policyjne. Z pewnością nie pożałujesz tej decyzji.


Powiązane artykuły:

Pozwolenie na broń - jak je uzyskać? Kompletny poradnik

Wojsko czy Policja – co wybrać? Zalety i wady

Test sprawnościowy do Policji – jak wygląda i jak się przygotować?