Swojego czasu szeregi Policji były zdecydowanie zdominowane przez męską część społeczeństwa. Do dzisiaj poruszenie powodują kobiety policjantki, które pojawiają się na interwencji wykonując swoje obowiązki. Od razu należy wspomnieć, że poziom ich wyszkolenia niczym nie ustępuje mężczyznom. Kobiety policjantki zdecydowanie zasługują na jednakowy (jeżeli nie większy szacunek) jak mężczyźni w mundurach.

W dzisiejszym artykule przybliżymy Wam pracę kobiet w Policji! Zapraszamy do lektury!

Kobiety jako fundament struktur Policji

Policjantka w dzisiejszych czasach nie powinna być żadnym zaskoczeniem. Coraz częściej ulicę patrolują kobiety, samochody do kontroli zatrzymują również kobiety policjantki, wszystkie inne obowiązki policyjne również mogą pełnić kobiety. Chcemy podkreślić, że praca policjantek oraz zakres ich obowiązków niczym nie różni się od pracy mężczyzn w tym zawodzie.

Od dłuższego czasu zatrudnianie policjantek na równych zasadach z policjantami jest na porządku dziennym. W nowoczesnym świecie XX wieku nie ma miejsca na podziały płciowe wewnątrz zawodów, gdyż w Policji mają one dokładnie jednakowe obowiązki w codziennej pracy zawodowej.

Kobiety które poszukują zatrudnienia w Policji chcą pokazać swoją siłę i złamać utarte schematy o słabości płci pięknej. Wielu uważa, że praca w ciągłym zagrożeniu nie jest dla kobiet i trzeba im uświadomić jak bardzo się mylą.

Praca w Policji to życie w ciągłym stresie i w narażeniu na niebezpieczeństwo, która przyciąga niektóre kobiety jak magnes do tej pracy. Dla wielu z nich to również sposób na przeżycie przygody, która podczas pracy w Policji jest niemal pewna. Czasami są one bardziej przyjemne a czasem zdecydowanie mniej, ale trzeba wliczyć to w ryzyko tego zawodu.

Kobiety stanowią fundament struktur pracowniczych Policji, a między innymi policyjnego działu administracyjnego, bez których cała Policja poszłaby w rozsypkę, co śmiało może przyznać każdy zapytany o to policjant. Sporo kobiet policjantów można spotkać również w terenie. Co sprawia, że kobiety coraz bardziej interesują się pracą w Policji?

Dlaczego kobiety coraz bardziej interesują się pracą w Policji?

Nikogo nie powinno dziwić, że kobiety interesują się pracą w Policji. W tej materii ich pobudki nie różnią się niczym od tych które kierują mężczyznami przy wyborze tego zawodu. Poza pobudkami światopoglądowymi czy chęcią niesienia pomocy, praca w Policji niesie ze sobą wiele zalety, między innymi takich jak:

 1. Pochwały, nagrody i odznaczenia

Ogromną zaletą pracy w Policji jest docenianie jej przez przełożonych poprzez liczne, pochwały, odznaczenia oraz nagrody, również te pieniężne. To nadaje pracy sens i pracownicy mogą czuć się faktycznie potrzebni i docenienie jako pełnoprawni członkowie jednostki. Nie jest to tak często spotykane w innych zawodach., a w Policji jest to na porządku dziennym.

 1. Wcześniejsza emerytura jako jedna z najważniejszych zalet w pracy policjanta

Bardzo istotnym czynnikiem, który wpływa na wybór pracy w Policji przez kobiety jest wczesna emerytura. Policjanci mają prawo przejść na emeryturę już po 25 latach służby, niezależnie od tego kiedy do niej dołączyli. Liczy się jedynie staż w pracy.

 1. Relatywnie wysokie zarobki w Policji

Zarobki w Policji zależą przede wszystkim od stanowiska. Na początku nie będziecie zarabiać wiele, ale wraz z rozwojem kariery wypłata będzie stale wzrastać. Wysokość pensji policjantów na wyższych szczeblach jest zdecydowanie zadowalająca dla większości ludzi. Trzeba jednak mieć na uwadze, że zdecydowana większość policjantów nie należy do kadry wyższego szczebla.

Wielu uważa, że ryzyko idące wraz z pracą w Policji powinno być lepiej nagradzane. Nie ma cenniejszej wartości niż życie, tak więc wynagrodzenie powinno być relatywnie wyższe i rekompensować podejmowane ryzyko.

Pensja to jednak nie wszystko i na zalety pracy w Policji składają się również inne czynniki. Trzeba mieć na uwadze, że praca w „państwówce” gwarantuje stałość pensji i regularny comiesięczny przelew. Zwolnienia z pracy należą do rzadkości i nie ma powodu bać się o wakat. Często wypłacane są również premie dla policjantów.

Czy kobiety mają lżej w Policji?

Kobiety stanowią niemal 1/5 wszystkich funkcjonariuszy Policji w Polsce i absolutnie nie przysługuje im żadna taryfa ulgowa ze względu na ich płeć. W Policji można dostrzec, że kobiety i mężczyźni traktowani są na równych zasadach. Kobiety muszą zdać jednakowe testy fizyczne oraz psychologiczne aby mieć szansę na dołączenie do szeregów Policji. Podczas służby w terenie kobiety nie mogą liczyć na żadne „fory”, więc od samego początku traktowane są jednakowo jak mężczyźni.

Kandydatki do Policji muszą spełnić jednakowe wymagania do Policji. A są to między innymi:

 • Konieczność posiadania polskiego obywatelstwa;
 • Kandydatki muszą posiadać co najmniej średnie wykształcenie;
 • Dobra opinia wśród lokalnej społeczności jest jednym z warunków przyjęcia do Policji;
 • Możliwość korzystania z pełni praw publicznych;
 • Wysoka sprawności fizyczna oraz odporność psychiczna.

Oprócz powyższych wymagań kobiety kandydujące do Policji muszę zaliczyć testy, które obowiązują wszystkich kandydatów niezależnie od płci.

 1. Test wiedzy ogólnej do Policji

Pytania dotyczą znajomości wybranych zagadnień prawnych związanych z pracą w Policji, zasad funkcjonowania państwa polskiego i wielu innych.

 1. Test sprawności fizycznej

Test weryfikuje ogólną sprawność fizyczną kandydatów i kandydatek. Każdy z nich musi pokonać tor w czasie mniejszym niż jedna minuta i czterdzieści jeden sekund.

 1. Testy psychologiczne

Podczas sprawdzianu zostają ustalone osobnicze cechy osobowości, inteligencja oraz zdolności do logicznej myślenia.

 1. Rozmowa kwalifikacyjna do Policji

Rozmowa obywa się z komisją w której skład wchodzą doświadczeni policjanci oraz policyjny psycholog.

Kobiety kandydujące do Policji muszą zdać jednakowe testy jak mężczyźni, co trzeba stanowczo podkreślić. W tym przypadku nie ma podziału na płeć i taryfy ulgowej z tego tytułu.

Co o policjantkach sądzą ich koledzy po fachu?

Pomimo tego, że policjantki są często spotykane w szeregach Policji i dawno została uregulowana ich służba w tej formacji to czasem można spotkać się z niepochlebnymi opiniami o kobietach pracujących w Policji.

Niektórzy uważają, że kobiety nie powinny brać w działaniach operacyjnych czy podczas ćwiczeń jednostki w terenie, gdyż obniża to poziom bezpieczeństwa wszystkich członków drużyny. Takie teorie nie mają żadnego poparcia w rzeczywistości. Kobiety policjantki są równie dobrze wyszkolone jak męska część jednostki, jednak można usłyszeć różne opinie wśród męskiej części funkcjonariuszy Policji.

Według przeprowadzanych ankiet kobiety postrzegane są w Policji następująco:

 • Kobiety to doskonały materiał na wysokiej klasy specjalistów w działaniach dochodzeniowo-śledczych;
 • Kobiety w Policji doskonale sprawdzają się na stanowiskach związanych z logistyką, kadrami oraz informatyką;
 • Według przeprowadzonych ankiet nie są postrzegane jako dobry materiał na specjalistów techników kryminalistyki;

Powiązane artykuły:

Jak zostać antyterrorystą? Wymagania wobec kandydatów do AT

Jak zostać oficerem Policji?

Testy do Policji w 2022 - sprawdź swoją wiedzę!

Jak dostać się do policji kryminalnej? Praca w Wydziale Kryminalnym Policji

Emerytura policyjna – zasady przyznawania oraz jej wysokość