Zawód detektywa jest znany już od wieków, jednak w ostatnich latach zaczął nabierać rumieńców i pojawia się coraz więcej prywatnych działalności detektywistycznych. Popularność zawodu zdecydowanie wystrzeliła wraz z pojawieniem się bohaterów, takich jak Sherlock Holmes czy Herkules Poirot.

Na czym polega praca detektywa? Jak zostać detektywem? Czym różni się detektyw prywatny od policyjnego? Na te i znacznie więcej pytań znajdziecie odpowiedzi w naszym artykule!

Detektyw – kim jest?

Wiele osób marzy o zostaniu detektywem, ale niewielu wie na czym tak naprawdę ta praca polega. Jest to spowodowane wieloma popularnymi teoriami, które narosły przez znane filmy i mityczną otoczkę wokół zawodu detektywa. W rzeczywistości nie ma zbyt wiele akcji a głównie żmudne gromadzenie materiału dowodowego, który posłuży w rozwiązania określonej sprawy.

Detektywi mogą rozpocząć własną działalność lub zatrudnić się w firmach zrzeszających detektywów. Wakat można znaleźć również w Policji jako detektyw kryminalny, czyli oficer śledczy.

Na czym polega praca detektywa?

Obowiązki detektywa uzależnione są głównie od miejsca pracy detektywa. Zupełnie inny zakres będzie w Policji niż w prywatnej firmie. Najczęściej jednak detektywi zatrudniani są do rozwiązania między innymi następujących spraw:

 • Udowadnianie zdrady współmałżonka;
 • Wykrywanie i usuwanie podsłuchów;
 • Poszukiwanie zaginionego mienia oraz osób;
 • Wykrywanie oszustw związanych z wyłudzeniami od firm ubezpieczeniowych;
 • Śledztwa dotyczące zabójstw, porwań oraz innych przestępstw.

To tylko nieliczne z obowiązków detektywa, który musi zajmować się często sprawami z pozoru zupełnie błahymi. Niczym nie przypominają one spraw rozwiązywanych w popularnych serialach detektywistycznych i często są bardzo powtarzalne.

Czym się cechuje dobry detektyw?

Detektywi powinny posiadać szeroka wiedzą z zakresu psychologii, która pomaga zdobywać potrzebne informacje od świadków i podejrzanych. Dodatkowo, cechami które pomogą w pracy to brak skłonności do plotkarstwa i rozbudowane umiejętności analityczne.

Często o klasie detektywa decyduje umiejętność balansowania na granicy prawa w celu zdobycia wymaganych informacji. Ceni się również inteligencję, racjonalne myślenie oraz dużą odporność na stres, który jest bezpośrednio związany z wykonywaniem tego zawodu.

Kreatywność i spryt to kolejne cechy mile widziane u przyszłego detektywa. Niejednokrotnie zagadki wymagają połączenia wielu elementów „puzzli”, co bezpośrednio związane jest z kreatywnością i zdolnością do logicznego myślenia.

Jak zostać prywatnym detektywem?

Prywatny detektyw na samym początku swojej kariery musi spełnić kilka podstawowych warunków, które pozwalają rozpocząć pracę w tym zawodzie. Są to następujące kryteria:

 • ukończone 21 lat;
 • obywatelstwo jednego z krajów w Unii Europejskiej;
 • posiadać zdolność do wykonywania czynności prawnych;
 • nienaganna opinia, która zostanie potwierdzona przez komendanta powiatowego lub miejskiego Policji;
 • kandydat nie mógł został zwolniony dyscyplinarnie z urzędów administracji publicznej w Polsce w ciągu ostatnich 5 lat;
 • musi posiadać odpowiedni dokument od lekarza potwierdzający możliwość podjęcia pracy w tym zawodzie.

Detektywi nie muszą posiadać wyższego wykształcenia, jednak zdecydowanie warto zainteresować się kryminologią czy kryminalistyką na studiach wyższych. To na pewno bardzo duży plus i zastrzyk wiedzy na starcie pracy jako detektyw.

Oprócz powyższych wymagań należy przejść szkolenie, które pozwoli odpowiednio zadbać o ochronę danych osobowych oraz informacji tajnych. Oprócz tego musi zaznajomić się z przepisami prawa oraz zasadami prowadzenia działalności gospodarczej.

Czym zajmuje się prywatny detektyw?

Zakres usług jaki może oferować na prywatny detektyw jest bardzo szeroki. Najczęściej jednak prywatni detektywi są wynajmowani w sprawach związanych ze zdradami czy innymi rodzinnymi sprawami, takimi jak zaginięcia. Bardzo wiele spraw zlecanych prywatnym detektywom dotyczy również skomplikowanych spraw spadkowych, których nie można rozwiązać oficjalnymi drogami.

Prywatni detektywi wynajmowani są również w celu weryfikacji wiarygodności firm, wykrywania przestępstw gospodarczych czy handlowych.

Osoby prywatne zatrudniają prywatnych detektywów również w celu poszukiwania zaginionych przedmiotów np. skradzionych samochodów.

Bardzo często detektywi zrzeszają się w agencję, które mogą obsługiwać wiele spraw jednocześnie. Często zdarza się, że niektóre sprawy pochłaniają detektywa w takim sposób, że nie jest w stanie obsłużyć innych zleceń i w tym przypadku mogą pomóc inni członkowie agencji.

Jak zostać detektywem w policji?

Detektyw w Policji to inaczej nazywany oficer śledczy. Obecnie można zostać nim na dwa sposoby. Pierwszy jest długi i wymaga poświęcenia sporej ilości czasu. Polega on na klasycznym wstąpieniu do Policji i pięcia się po szczeblach kariery aż do stanowiska oficera śledczego.

Oprócz tego taka osoba musiała zdać egzamin oficerski aby zostać śledczym. Dodatkowym wymaganiem jest w tym przypadku ukończenie studiów na WSW lub specjalne szkolenie dla absolwentów innych kierunków studiów.

Druga opcją jest ukończenie nowego kierunku studiów oficerskich w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie. Nauka trwa na nim 4 lata i kandydować może na niego każda osoba, która zdała maturę. Po ukończeniu studiów każdy kandydat otrzymuje najniższy stopień oficerski czyli podkomisarza Policji. Jak dostać się na te studia? Podpowiadamy!

Pierwszym sposobem jest podejście do rekrutacji do Policji oraz złożenie oświadczenia chęci przystąpienie do studiów oficerskich. Drugi sposób to bezpośrednia złożenie podania do Wyższej Szkoły Policji po ukończonej maturze.

Studia odbywają się w trybie skoszarowanym, czyli innymi słowy nie wracasz do domu po zajęciach tylko zostajesz na miejscu w jednostce. Finalnie, po zdanym egzaminie oficerskim trafiasz do jednostki Policji jako podkomisarz Policji.

Różnice między detektywem policyjnym a prywatnym

Różnica między prywatnym detektywem a policyjnym to sposób pozyskiwania informacji. Prywatni detektywi po założeniu podsłuchu mogą nagrać taki materiał, ale nie może on posłużyć jako dowód w sądzie, gdyż został pozyskany w sposób nielegalny. Policyjni detektywi mogą uzyskać odpowiednie nakazy do założenia podsłuchu, które mogą posłużyć do nagrania materiału do wykorzystania w sądzie jako dowód.

Znaczące różnice są również w zasadach dotyczących posiadania broni. Policyjny detektyw ma broń na wyposażeniu a prywatny detektyw musi o nią wnioskować jak każdy inny obywatel.


Powiązane artykuły:

Jak zostać antyterrorystą? Wymagania wobec kandydatów do AT

Jak zostać oficerem Policji?

Testy do Policji w 2022 - sprawdź swoją wiedzę!

Jak dostać się do policji kryminalnej? Praca w Wydziale Kryminalnym Policji

Emerytura policyjna – zasady przyznawania oraz jej wysokość