Wiele osób, które zastanawiają się czym zająć się zawodowo poważnie rozważa karierę w Policji oraz innych służbach mundurowych. Nie ma w tym nic dziwnego. Wykonywanie tego zawodu to nie tylko odpowiedzialność, ale również stabilność zatrudnienia oraz szacunek społeczny. Nie da się jednak ukryć, że zarówno policjantem, żołnierzem, jak i innym funkcjonariuszem nie może jednak zostać każdy. Sporo zależy między innymi od posiadanego przez nas wykształcenia. Tymczasem, nauka zdalna dla wielu osób okazała się na tyle problematyczna, że nie udało im zdać się egzaminu dojrzałości. Co zrobić w takim przypadku? Czy matura jest potrzebna do Policji i innych służb mundurowych? Pora odpowiedzieć na te pytania.

Warunki przyjęcia do Policji

Warunki przyjmowania kandydatów do Policji są jasno sprecyzowane ustawą dotyczącą tej służby mundurowej. Mówią one, że jedynie osoba będąca obywatelem Rzeczypospolitej Polskiej może zostać funkcjonariuszem. Prawo jasno określa również, że musi być to osoba o nieposzlakowanej opinii, która nie ma na swoim koncie prawomocnych wyroków za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe. W ustawie znajdziemy również zapis dotyczący sprawności fizycznej a także wykształcenia. Głosi on, że aby zostać policjantem musimy posiadać wykształcenie minimum średnie. Co oznacza to w praktyce? Bardzo dobrą informację dla wszystkich osób, którym nie udało się zdać matury. Wystarczy, że ukończyły liceum lub technikum. Nawet jeśli nie zdały egzaminu dojrzałości, mogą wstąpić w szeregi Policji. W tym miejscu warto jednak wspomnieć, że niektóre stopnie kariery będą zablokowane dla kandydata bez studiów wyższych, matura może więc okazać się konieczna.

Czy można zostać żołnierzem bez matury?

matura wojsko

Drugą, bardzo często wybieraną ścieżką kariery, zwłaszcza w obecnych czasach jest wojsko. W przypadku tej służby sprawa wygląda bardzo podobnie. Aby zostać żołnierzem nie potrzebujemy zdanego egzaminu dojrzałości. To jednak nie wszystko. W przypadku najniższego stopnia - czyli żołnierza szeregowego nie musimy mieć nawet wykształcenia średniego. Wystarczy jedynie wykształcenie podstawowe lub zawodowe. Jeśli jednak myślimy o pełnieniu funkcji oficera - wówczas wykształcenie średnie, matura oraz studia wyższe będą dla nas niezbędne.

Służba więzienna - jakie warunki trzeba spełnić?

Służby mundurowe to nie tylko policja czy wojsko. Wymienić możemy wśród nich również służbę więzienną. Jakie wymagania należy spełnić jeśli chcemy wybrać taką drogę zawodową? W tym przypadku również spotkamy się z szeregiem obostrzeń dotyczących między innymi niekaralności, braku toczących się aktualnie procesów karnych czy przejścia egzaminów psychologicznych. Niemniej jednak w przypadku wykształcenia sprawa wygląda bardzo podobnie. Również w służbie więziennej wymagane jest ukończenie szkoły średniej, co nie oznacza jednak, że musimy posiadać maturę. Tutaj również niezbędne jest jedynie uzyskanie statusu absolwenta.

Straż pożarna bez matury - czy to możliwe?

Bycie strażakiem to dla wielu osób spełnienie marzeń. Nie dziwi więc fakt, że brak pozytywnego wyniku egzaminu maturalnego może stanowić powód do zmartwień. Czy jednak osoby, które są w takiej sytuacji nie mają szans na dostanie się w szeregi straży? Jak się okazuje nie ma powodów do obaw. Osoby, które chcą wstąpić w szeregi straży pożarnej muszą spełniać następujące kryteria: posiadać polskie obywatelstwo, mieć ukończone nie więcej niż 23 lata oraz średnie wykształcenie. Co ważne, tak samo jak w przypadku powyższych służb może być to ukończona szkoła, również bez matury. Warto jednak mieć świadomość, że kandydaci muszą spełnić również szereg innych wymagań, wśród których możemy wymienić ukończenie kursów pożarniczych, kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy, czy też posiadanie prawa jazdy kat. C

Podsumowując, brak matury nie zamyka nam możliwości przejścia procesu rekrutacji do służb mundurowych, choć musimy mieć świadomość, że niestety, może przeszkodzić nam w pięciu się po szczeblach kariery. Dlatego też warto kształcić się nadal i zdobyć również świadectwo dojrzałości, które może być przydatne w późniejszych latach


Powiązane artykuły:

Test matryc Ravena. Jak wygląda i jak to jest z odpowiedziami?

Rozmowa kwalifikacyjna do Policji. Jak się przygotować na wywiad zorganizowany?